INZERCE

Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček během debaty na sympoziu Ekonomického deníku. Foto: Radek Čepelák

Plán Fialovy vlády dostat Česko mezi nejvýkonnější země? ANO podle Havlíčka pracuje na vlastní strategii

Nová hospodářská strategie, která má Česko dostat mezi deset nejvýkonnějších zemí Evropské unie a jíž minulý týden schválila vláda, možná nepřežije nadcházející parlamentní volby. Pokud se vítězem stane a vládu sestaví hnutí ANO, přijde s vlastním konceptem, jak vytáhnout zemi ze zajetí vyčerpaného ekonomického modelu a postavit ji na růstovou trajektorii. Jak Ekonomickému deníku řekl stínový premiér za ANO Karel Havlíček, na nové strategii se už pracuje a bude hotova do voleb. Mottem přitom bude, že hospodářský růst je třeba podpořit i za cenu vyššího deficitu státního rozpočtu.

„Nebudu negativní, abych hned řekl, připravíme novou strategii. Připravujeme novou strategii, ale ne tak, že by byla z gruntu nová,“ řekl Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu (PSP) a stínový premiér za ANO. Do koncepce, kterou už tým ANO podle Havlíčka chystá, totiž zahrne části poslední vládní strategie a dále materiálu, který za Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) připravil viceprezident SP ČR a člen představenstva Škody Auto Martin Jahn. Dalšími inspiračními zdroji bude podle Havlíčka například koncept, který vypracoval spolek Druhá ekonomická transformace. Hnutí chce také využít další evropské hospodářské strategie. Základnou bude inovační strategie, kterou v roce 2019 pod Havlíčkovým vedením vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a jež sahala do roku 2030.  

„Naše inovační strategie Country for the Future měla svoji implementaci a hlavně myslím, že vůbec neměla špatné výsledky. Posunuli jsme nejen financování, ale hlavně výsledky výzkumu. Přidaná hodnota musí být základem jakékoliv strategie jakékoliv vlády. A přidaná hodnota je vždy založena na inovacích,“ říká Havlíček. Dodává, že na strategii tehdy jeho ministerstvo pracovalo dva roky, a to i za spolupráce s izraelskými a americkými odborníky.

Být připraven na vládnutí

Hospodářské strategii s podtitulem „Česko do top 10″, kterou minulý týden schválila vláda, Havlíček vedle chybějících orientačních rámců financování navržených kroků vyčítá to, že materiál podle něj nebyl konzultován s podnikatelskou sférou a že je málo konkrétní v určení důležitých os vývoje v příštích letech.

Materiál chce Havlíček následně předložit všem segmentům podnikatelské sféry i úspěšným vědcům a opoziční hospodářskou strategii mít připravenou tak, aby ji nová vláda mohla začít prosazovat co nejdříve. „Pokud budeme u vlády, pak bych to chtěl během několika týdnů nechat odsouhlasit, možná s drobnými korekturami podle koaličních partnerů, tak, aby v prvním čtvrtletí funkčního období nové vlády mohla být nová strategie představena,“ nastiňuje současný stínový premiér za ANO.  „Hospodářská strategie vlády musí být představena v prvním kvartále vládnutí. Ne na konci. Jinak to připomíná situaci, kdy běžec na posledním úseku štafety zjistí, že nemá v ruce kolík,“ podtrhuje Havlíček.

Z čeho by tedy měla být opoziční strategie financována? „To vám dnes neumím říci. Musíme se podívat, co vlastně chceme a co jsme schopni zaplatit ze stávajících zdrojů. Podívat se na růst hrubého domácího produktu (HDP) v horizontu pěti let. Největším problémem našeho hospodářství totiž nejsou cíle anebo to, že bychom neměli schopné lidi. Největším problémem je nerůst HDP. A to je alfou omegou všeho. Rozumím tomu, že má vláda ambici konsolidaci veřejných financí, což by měla mít každá vláda, zejména po nepříjemných obdobích, jako byla pandemie či energetická krize. Ale výdaje nelze stále jen řezat a řezat. Rok to vydržíte, ale co pak. Budete brát důchodcům? Na 95 procent jsou výdaje našeho rozpočtu mandatorní,“ říká stínový premiér. „Já vládě nevyčítám schodky, dokonce si myslím, že s nimi musela do značné doby pracovat. Doba nebyla jednoduchá. Ale úplně fatálně jí vyčítám její účetní pohled na rozpočet, který zabil hospodářský růst,“ naznačuje, že potenciální vláda sestavovaná hnutím ANO bude ochotná realizovat svou hospodářskou strategii i za cenu zvyšování rozpočtových výdajů a schodků.  

Strategií ve skutečnosti moc nebylo

„Současné vládě zbývá rok a kousek a nejsem si úplně jistý, zda je možné během této lhůty seriózně a při všech věcech, které nás čekají s blížícími se volbami, akční plány nové vládní strategie seriózně dokončit. Podle mne stojí za to v nich pokračovat bez ohledu na to, jaká politická konstelace tady za ten rok bude,“ hodnotí ekonom České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník šance čerstvého počinu kabinetu premiéra Petra Fialy.

„Stále si myslím, že jsme takových strategií za těch uplynulých 35 let moc neměli,“ podotýká Zahradník na adresu kritiků, kteří hovoří o tom, že vláda vytvořila další z nekonečné řady nicneříkajících strategií. Československo respektive Česko mělo za tu dobu podle Zahradníka pouhé dva materiály, které by se daly nazvat strategií. První předložil tehdejší vicepremiér pro ekonomiku a dnešní člen představenstva Škody Auto Martin Jahn zhruba před 20 lety. Druhou  – Strategii konkurenceschopnosti – pak pro vládu vypracoval profesor ekonomice Michal Mejstřík v roce 2012.

Spolek Druhá ekonomická transformace v roce 2023 založilo 32 osobností z podnikatelské sféry a v čele stojí Martin Wichterle, majitel průmyslového holdingu Wikov Industry a vnuk slavného českého vědce, který mimo jiné vymyslel kontaktní čočky.

Ivana Pečinková

Text současně vyšel na portálu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník patří do mediální skupiny Media Network.