Dokážete si představit, že se spojí ČEZ, EPH a česká část innogy do jednoho obrovského energetického koncernu? Asi těžko. Přesto se srovnatelná transakce právě teď odehrává v Polsku. Největší tamní zpracovatel ropy PKN Orlen po převzetí konkurenčního Lotosu fúzuje s plynárenskou a těžařskou společností PGNiG.
V minulých dnech se podařilo dotáhnout výměnu akcií. Výsledkem fúze je zdaleka největší polská společnost s mezinárodním přesahem a tržbami okolo 400 miliard zlotých (2 biliony korun, resp. 85 miliard eur) ročně. „Finalizujeme akviziční procesy, díky kterým se zařadíme mezi 150 největších společností světa,“ uvedl k dopadům transakce generální ředitel Orlenu Daniel Obajtek.
Zajímavým dopadem transakce je posílení role státu ve sloučené společnosti. Jak oznámil PKN Orlen v rámci informační povinnosti, podíl polské vlády ve společnosti díky fúzi vzrostl z 31,14 na 49,9 procenta. V přebíraném podniku PGNiG (zkratka z Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) měl totiž stát téměř 72procentní podíl.
K podpisu smlouvy o fúzi společností PKN Orlen a PGNiG došlo letos na konci července (více v textu zde). Již dříve stihl PKN Orlen pohltit distributora elektřiny Energa a konkurenční rafinerskou společnost Lotos, i když tady byl souhlas regulatorních orgánů podmíněn jistými ústupky, konkrétně prodejem vybraných aktiv.
Nový energetický a ropný gigant působí také na českém trhu. PKN Orlen totiž v roce 2004 vyhrál privatizační soutěž a stal se 63procentním vlastníkem českého zpracovatele ropy – společnosti Unipetrol. Později ji stoprocentně ovládl a vyplatil západoevropské spolumajitele České rafinérské. Dnes tento podnik působí pod názvem Orlen Unipetrol a vedle jiných aktiv zahrnuje také síť 420 čerpacích stanic Benzina.
Zájem o jaderné reaktory i expanzi do Německa
Jaké očekávané dopady bude mít fúze dvou polských společností? To si pojďme shrnout v přehledu zajímavých postřehů, které k megafúzi přinesla polská média.
Web Remix cituje profesora Zbygniewa Krysiaka, podle jehož vyjádření se sloučený podnik zaměří na nízkoemisní energetiku. Tedy na budování jaderných elektráren, obnovitelných zdrojů a energetické využití vodíku. Zvětšený PKN Orlen bude mít dostatečnou kapitálovou sílu na to, aby všechny tyto ambiciózní záměry dotáhl do konce.
Mohlo by vás zajímat
Web Notes from Poland opakovaně zmínil zájem PKN Orlenu převzít ropnou rafinerii v německém Schwedtu. Problém je v tom, že majoritní 54procentní podíl v rafinerii vlastní ruská Rosněfť, avšak německá vláda na podnik uvalila nucenou správu, což cestu ke změně vlastníka otevírá.
Web biznesalert.pl připomíná vyjádření, které padlo během odborné konference o budoucnosti polského chemického průmyslu. Arkadiusz Kamiński, expert správní rady Orlenu pro provozní záležitosti, zde oznámil, že nová strategie skupiny PKN Orlen bude zveřejněna do konce roku. Z ní se dozvíme, co má polský ropný a energetický gigant v úmyslu.
David Tramba