INZERCE

Představení předvolebního programu koalice Pirátů a STAN 18.5.2021. Zdroj: tisková zpráva STAN

Piráti a Starostové jsou opatrně projaderní, s uhlím chtějí skončit v roce 2033

Obecné a nekonfliktní fráze, které nikoho neodradí a neurazí. Tak působí program koalice Pirátské strany a Starostů a nezávislých (STAN) pro oblast energetiky. V úterý zveřejněný dokument považuje za ideál šetrnou, udržitelnou a decentralizovanou energetiku. Mezi několik konkrétnějších bodů patří podpora pro malé modulární reaktory a pro rozvoj komunitní energetiky.

Naopak k budování velkých jaderných bloků mají Piráti a STAN opatrný postoj. „Zpracujeme analýzu využití současných lokalit jaderných elektráren k dalšímu rozvoji při splnění jasných technických, ekonomických a bezpečnostních podmínek. Na základě zevrubné analýzy zvážíme ekonomickou a bezpečnostní výhodnost rozvoje jaderných elektráren. V každém případě se na tomto procesu nebudou podílet nedemokratické režimy jako jsou Ruská federace nebo Čínská lidová republika,“ uvádí se v programu koalice.

Další relevantní návrhy lze nalézt v kapitole Klima a životní prostředí. Piráti a STAN se přihlásili k plnění klimatických cílů Pařížské dohody. Podporují konec spalování uhlí v roce 2033 při spravedlivé transformaci uhelných regionů. Legislativu chtějí upravit tak, aby podporovala investování do inovativních technologií, jako jsou akumulace energie, flexibilita a energetické využití vodíku. Státní úřady by měly jít příkladem a dosáhnout klimatické neutrality při svém provozu do roku 2035.

V detailnější verzi programu se lze dočíst i následující návrh: Vybudujeme další kapacity přečerpávacích elektráren, které nám díky poloze ČR umožní stát se baterií Evropy. K tomu lze dodat, že projekty nových přečerpávacích elektráren mají značný dopad na ráz krajiny, proto je ekologičtí a místní aktivisté odmítají. Navíc se pozornost investorů již přesunula k modernějším bateriovým úložištím energie.

„Program Pirátů a Starostů jsme připravovali šest měsíců ve 14 expertních týmech. Zajímáme se hlavně o lidi. Nabízíme řešení, která nejsou vždy líbivá, ale jsou podložena odbornými analýzami a skutečně fungují. Každý z téměř 70 bodů obsahuje jasný popis problému, co jsme na tom už odpracovali, konkrétní návrhy opatření, ale také benefity, které občanům přinesou,“ uvedl k programu Jakub Michálek, který je dvojkou na kandidátce Pirátů a STAN v Praze.

Navzdory výše řečenému je program koalice Pirátů a STAN v oblasti energetiky obecnější a chudší než záměry pravostředové koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Obě koalice se shodují na podpoře pro malé modulární reaktory a decentralizovanou energetiku. Shoda je i na budování bateriových úložišť a na výrobě vodíku. Ani jedna z koalic nechce ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně přizvat dodavatele z Ruska a Číny.

Koalice Spolu však nabízí více konkrétních návrhů. Příkladem může být záměr dosáhnout do roku 2025 instalace 100 tisíc fotovoltaických elektráren na střechách budov. Nebo diverzifikace dodávek zemního plynu do České republiky; alternativu k ruskému plynu mají zajistit dodávky zkapalněného plynu (LNG) z terminálu v sousední zemi.

Piráti a STAN v roli favoritů říjnových voleb

Přehled předvolebních průzkumů z posledních týdnů. Zdroj: Mandaty.cz

Obě zmíněné koalice patří mezi favority na vítězství v říjnových volbách do poslanecké sněmovny. Podle předvolebních průzkumů z posledních týdnů se preference Pirátů a STAN pohybují mezi 27 a 28 procenty, Spolu může získat podle různých agentur od 16 do 22 procent hlasů. Podpora vládního hnutí ANO v posledních týdnech klesla k hranici 20 procent, ČSSD a KSČM se pohybují okolo pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny.

David Tramba