Pirátští zastupitelé v Praze 4 vyloučili ze svého klubu zastupitelku Marii Jelínkovou. Jako důvod uvedli dlouhodobé porušování volebního programu a podporu krokům zdržující výstavbu metra D. ČTK to dnes za klub sdělil zastupitel Jan Hora. Jelínkovou k ukončení aktivit souvisejících s metrem vyzval klub v červenci. Zastupitelka minulý týden ČTK řekla, že nejsou splněny podmínky, pro které by ji mohl klub vyloučit, navíc prý hájí zájmy místních obyvatel. Aktuální vyjádření Jelínkové ČTK shání.
Projekt metra D získal na začátku prázdnin nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti povolení se odvolala Pankrácká společnost, ale také část obyvatel Pankráce. Zahájení stavby se tak může zpozdit. Metro D v první fázi spojí Pankrác s Písnicí.
Piráti se na vyloučení usnesli už 27. července 2021, avšak Jelínková se z jednání omluvila.
„Marie Jelínková od 1. srpna není členkou zastupitelského klubu Pirátů na Praze 4. Její vyloučení Piráti odhlasovali již minulý týden v návaznosti na dlouhodobé porušování volebního programu strany a podpory kroků zdržující projekt výstavby metra D,“ objevilo se na Facebooku Pirátů Prahy 4.
„Z toho důvodu nebylo o vyloučení rozhodnuto s okamžitou platností, ale byl Marii Jelínkové dán prostor k veřejně deklarované podpoře zpětvzetí týkající se správního řízení k stavbě metra D do konce července. Marie Jelínková k věci přistoupila stejně jako k předešlým pokusům o debatu. S klubem již delší dobu standardně nekomunikuje. Věc tímto považujeme za uzavřenou,” komentuje vyloučení Jelínkové Jan Hora, pirátský zastupitel Prahy 4.
Hora již dříve upozornil, že jednání Jelínkové, která skrze spolek Pankrácká společnost podniká kroky ke zdržení a prodražení výstavby metra D, není ku prospěchu místních obyvatel. Dohoda o způsobu výstavby stanice Olbrachtova, proti které Jelínková vznáší námitky, je stále možná.
Marie Jelínková byla zvolena do zastupitelstva MČ Praha 4 jako nezávislá na kandidátní listině Pirátů, jejichž program jasně deklarující podporu výstavbě metra D se zavázala plnit. Zastupitelský klub Pirátů k jejímu vyloučení přistoupil po dlouhodobých neshodách ohledně priorit MČ Praha 4 i nezájmu s klubem standardně komunikovat.
Magistrátní specializovaný stavební úřad vydal nepravomocné stavební povolení na hlavní stavbu, tedy na vybudování pěti stanic s tunely, a na zařízení staveniště 30. června. Spolek poslal 11. července magistrátu proti oběma rozhodnutím odvolání. Hora již uvedl, že zastupitelka skrze spolek podniká kroky ke zdržení a prodražení výstavby metra.
Do zastupitelstva Prahy 4 byla Jelínková zvolena v roce 2018 jako nezávislá na kandidátní listině Pirátů. Klub ji vyzval, aby ukončila blokování stavby metra.
Jelínková v minulém týdnu ČTK řekla, že jí jako zvolené zastupitelce nemůže být určováno, co si může, či nemůže jako občan myslet a dělat. Podle svých slov hájí práva obyvatel, kdy pro některé z nich má délka výstavby kvůli jejich stáří znamenat komplikace do konce života.
Obstruující zastupitelka
Spolek Pankrácká společnost se proti stavbě odvolal v minulosti už několikrát.
Potíže provázejí stavbu metra D dlouhodobě. Naposledy ministerstvo dopravy letos v červnu zrušilo námitku podjatosti magistrátu, kterou podala právě zmiňovaná Pankrácká společnost.
Ve stejné době Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že dopravní podnik (DPP) může uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu první části metra. To blokovalo předběžné opatření vydané kvůli námitce jedné ze stavebních firem. Problémy měl magistrát dlouhé roky také se získáním pozemků, a to zejména v Krči. Tady se s majiteli nakonec domluvil.
V první fázi vznikne metro mezi Pankráci a Novými Dvory a pokračovat pak bude do Depa Písnice. V budoucnu má být postavený úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto. Jednou z variant bylo náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa zamířit na Žižkov a dále do Vysočan. Celková předpokládaná cena je podle letošní aktualizace 97,79 miliardy korun a investorem je DPP.
Magistrátní specializovaný stavební úřad vydal nepravomocné stavební povolení na hlavní stavbu, tedy na vybudování pěti stanic s tunely, a na zařízení staveniště 30. června. Spolek poslal 11. července magistrátu proti oběma rozhodnutím tzv. blanketní odvolání, do kterého budou konkrétní důvody teprve zaneseny.
Hájím práva lidí, kteří mě zvolili
„Nejsou splněny podmínky, pro které by mě mohl klub vyloučit. Já jsem si ten kategorický a diktátorský e-mail přečetla a odpověděla jsem na něj, ať tak učiní, protože já budu hájit práva lidí, kteří mě zvolili,“ řekla před časem Jelínková.
Podle jejích slov jí jako zvolené zastupitelce nemůže být určováno, co si může, či nemůže jako občan myslet a dělat. Jelínková podle svých slov hájí práva obyvatel, kdy pro některé z nich má délka výstavby kvůli jejich stáří znamenat komplikace do konce života.
Spolek Pankrácká společnost se proti stavbě odvolala v minulosti už několikrát. Dlouhodobě jim vadí například stavba pilotové stěny v blízkosti budoucí stanice Olbrachtova, velikost staveniště nebo kácení vzrostlé zeleně.
Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) v minulém týdnu ČTK řekl, že ve všech námitkách se město snaží vyjít obyvatelům vstříc. Staveniště bude podle něho třetinové oproti původnímu plánu a nebude před domem. Z původního plánu vykácet asi stovku ze 109 stromů město ustoupilo na nejnezbytnější kácení 33 stromů. Jelínková dnes pro ČTK zopakovala, že městu a náměstkovi sliby nevěří.
Pirátští zastupitelé dali Jelínkové lhůtu do 31. července, aby své postoje a postupy přehodnotila. Nestalo se tak a Piráti ji vyloučili ze svých řad.
(nik, čtk)