Přípravy na blížící se volby do Poslanecké sněmovny vrcholí, rýsují se první lídři krajských kandidátek. Proti tomu za Karlovarský kraj se ve veřejné výzvě postavili Piráti. Tvrdí, že Vladimír Votápek byl aktivním reprezentantem komunistického režimu. Politik tvrdí, že výzva obsahuje nepravdivé údaje.
„Vážené předsednictvo České pirátské strany, vážené členky a členové, obracíme se na Vás s naléhavou výzvou k přehodnocení nominace pana Vladimíra Votápka jako lídra kandidátky v Karlovarském kraji. Pan Votápek je veřejně známý svou předchozí aktivní příslušností ke Komunistické straně Československa – dle veřejně dostupných zdrojů absolvoval prestižní moskevskou univerzitu, vyučoval marxismus-leninismus na vysoké škole a byl členem KSČ kontinuálně od roku 1978 do roku 1992 – což je v rozporu s hodnotami, které Pirátská strana dlouhodobě zastává – tedy transparentnost, otevřenost, ochrana lidských práv či odpor vůči totalitním ideologiím a režimům,“ stojí ve veřejné výzvě. Tu zveřejnili stávající i bývalí členové Pirátské strany.
Ideologie základu totalitního komunistického režimu
Vladimír Votápek má podle Pirátů za sebou profesní minulost, která je v přímém rozporu s hodnotami moderní demokratické politiky. Během normalizačního období působil jako učitel marxismu-leninismu – tedy ideologie, která tvořila základ totalitního komunistického režimu odpovědného za zničení občanských práv, perzekuci odpůrců a potlačení svobody slova.
Učit marxismus-leninismus tehdy nebylo pouhým zaměstnáním, ale vědomým šířením státní propagandy.
Loajalita k nedemokratickému režimu
„Takový post vyžadoval loajalitu k režimu, jehož oběti i důsledky dodnes ovlivňují českou společnost. Skutečnost, že takto exponovaný člověk dnes reprezentuje Pirátskou stranu působí jako hluboce rozporuplná a pro mnohé voliče i jako zrada principů, na kterých strana vznikla,“ tvrdí část Pirátů.
Pirátská strana se podle nich profiluje jako moderní, proevropská a prodemokratická síla.
Mohlo by vás zajímat
„Nominace osoby s komunistickou minulostí, která nebyla nikdy věrohodně vyrovnána či reflektována, je nejen nevěrohodná, ale i nebezpečně podkopává důvěru veřejnosti v naše politické směřování. Veřejnost oprávněně očekává, že Pirátská strana bude důsledná v odmítání všech forem autoritářství a totalitní minulosti,“ stojí dále ve výzvě.
Přehodnoťte rozhodnutí
„Žádáme Vás proto, abyste přehodnotili své rozhodnutí a zajistili, aby Pirátská strana nadále reprezentovala hodnoty svobody, demokracie a právního státu, nikoli totalitní minulost, která s těmito principy ostře koliduje. My níže podepsaní tuto veřejnou výzvu tlumočíme vedení strany, konkrétně předsedovi Zdeňku Hřibovi a místopředsednictvu ve složení Martin Šmída, Hana Hejnová, Michal Bláha a Olga Richterová,“ stojí v závěru veřejné podpisové výzvy.

Zájem? Bývalé SSSR
Životopis Vladimíra Votápka, který často vystupuje v médiích jako odborník na Rusko je poměrně „plnotučný“. O členství v KSČ a výuce marxismu-leninismu v něm ovšem není ani písmenko.
„Narozen v r. 1960 v Českém Krumlově. Absolvoval jsem Fakultu elektrotechnickou ČVUT a studoval politické vědy na FFUK, MGU (Moskovskij gosudarstvennyj universitět imeni M. V. Lomonosov, nejstarší univerzita v Rusku – pozn. red.), Oslo University a Clingendael Institute. V devadesátých letech jsem působil na MZV ČR, naposledy jako generální konzul v Petrohradu (Ruská federace). V současné době pracuji jako analytik rizik ve společnosti ZF v Hlavenci u Staré Boleslavi. Koncem devadesátých let jsem se jako vedoucí diplomat snažil zabránit tzv. ´prodeji´ ruského dluhu, což byl tunel, který ČR připravil o cca 70 miliard Kč. Proto mi byla odebrána bezpečnostní prověrka a musel jsem MZV opustit. Skutečnost, že mi byla prověrka v r. 2010 vrácena, na tom nic nezměnila. Od odchodu z MZV se analýze vývoje v prostoru býv. SSSR věnuji ve volném čase. Už více než 20 let systematicky komentuji evropskou a českou východní politiku. Snažím se odbornou i laickou veřejnost informovat o vývoji v tomto regionu, pokouším se vyvracet mýty a fake news a varovat před riziky, vycházejícími především z rostoucí agresivity Putinova režimu,“ lze se dočíst v životopise Votápka na Pirátském webu.
Co by jste chtěl slyšet?
Ekonomický deník proto Vladimíra Votápka oslovil SMS zprávou, aby se k podnětům z pirátské veřejné výzvy vyjádřil.

Vladimír Votápek na SMS ale zareagoval až po delší době a následovně: „Ale jistě. Co by jste chtěl slyšet?“
Ekonomický deník se proto pokusil ještě jednou získat konkrétní reakci.
„Reakce číslo 1. Je to projev vnitřní demokracie pirátské strany. Členové na to mají právo. Pirátská strana je známá tím, že velice pečlivě prověřuje své lidi lidi, ať už se týče korupce nebo nějakého jiného potenciálně problematického jednání. Za 2 je pravda, že jsem byl členem komunistické strany, což je věc, které samozřejmě hluboce lituji, ale přesto se domnívám, že mě nediskvalifikuje z toho, abych se aktivně účastnil politického života. A za 3 svými aktivitami od roku 91 jsem více než jednoznačně prokázal, že bráním hodnoty demokracie. Jsem přesvědčen, že v Česku existuje málo lidí, kteří udělali víc než já pro omezení vlivu Ruska a ochranu demokracie. To je tak všechno asi,“ řekl Ekonomickému deníku Vladimír Votápek.
Politik se následně zeptal, odkud se Ekonomický deník o výzvě dozvěděl. Po odpovědi, že ze sociálních sítí zareagoval: „Z Facebooku dobře, no jak myslíte? Hele, já si vás teda teď momentálně zařazuji do rubriky lidí, kteří účelově manipulují prostorem. Máte šanci se z té rubriky dostat, když si spolu nějak rozumně popovídáme.“
Autor textu uvedl, že s osobním setkáním nemá problém, ale že žádá o aktuální vyjádření k aktuálnímu ději. Votápek opět zareagoval: „K petici, která má 21 podpisů? Děláte si ze mě p*del? Ne, no dobře, tak jak myslíte: Takže ještě jednou, chlapci na to mají právo. Je pravda, že jsem byl V KSČ. Toho hluboce lituji, nicméně mě to nediskvalifikuje z politiky, protože jsem toho udělal pro demokracii a pro omezení vlivu východu mnohem víc než kdokoliv z nich.
V petici jsou podle Votápka navíc nepravdivé údaje.