Tento způsob výběru členů dozorčí rady ČEZ se zdá být poněkud nešťastným. Tak by šlo shrnout pocit, jaký z celého procesu mají členové Pirátské strany. Jak Ekonomickému deníku sdělil nominovaný pirátský kandidát Janusz Konieczny, žádné odůvodnění pro nezvolení do kontrolního orgánu ČEZ od ministerstva financí neslyšel.
Piráti si, jak to mají ve zvyku, uspořádali výběrové řízení, ve kterém vyhrál senátor Lukáš Wagenknecht. Jenže jeho nominace narazila na nesouhlas ministra financí Zbyňka Stanjury. Tomu údajně vadilo, že Wagenknecht je aktivní politik. Zajímavostí může být, že u dvou členů ODS – Jiřího Kadrnky a Radima Jirouta – jejich aktivní působení v politice nebylo na překážku a členy dozorčí rady se stali.
Následně Piráti do dozorčí rady nominovali Janusze Konieczného, který dříve pracoval jako analytik Nadačního fondu proti korupci. Od roku 2018 podobnou práci vykonává pro Pirátskou stranu. Konieczny nominaci přijal se záměrem „posvítit si“ na sporné obchodní transakce Skupiny ČEZ z minulých let, jako je prodej elektrárny Počerady nebo sponzoring. Nyní má dojem, že z tohoto důvodu funkci nezískal.
Janusz Konieczny absolvoval pohovor před vládním Výborem pro personální nominace. Dostal prý záludné otázky, třeba zda souhlasí s tím, aby ČEZ dál prodával elektřinu prostřednictvím energetických burz. Z pohovoru měl dobrý pocit, že obstál. Zápis z pohovoru však zatím – na rozdíl od zvolených členů dozorčí rady ČEZ – není na webu Úřadu vlády zveřejněn.
Neoficiálně prý Janusz Konieczny zaslechl, že vedení ČEZ v čele s Danielem Benešem nechce v dozorčí radě žádné problémové „rebely“, kteří by se šťourali ve starých kauzách a hledali citlivé informace.
ČEZ na zaslané otázky k tomuto tvrzení nereagoval. Naopak odpověděl ministr financí, jehož vyjádření uvádíme v plném znění níže.
„Nominace do dozorčí rady ČEZ, ale i jiných státních firem, posílá ministr financí a nemyslím si, že má být automatem na razítka a podpisy. V podstatě každé politické straně včetně té vlastní jsem nějakou nominaci odmítl, vysvětlil k tomu své důvody a s danou stranou jsme našli jiného kompetentního nominanta. Nemyslím si tedy, že by současná debata ve veřejném prostoru byla cokoliv nestandardního nebo že by představovala problém uvnitř koalice. Jsem přesvědčen, že v blízké době najdeme s koaličními partnery shodu na kvalitních kandidátech, kteří budou do dozorčí rady ČEZ kooptováni,“ odpověděl ministr financí Zbyněk Stanjura.
Tři neobsazená místa v dozorčí radě, která jsou vyhrazena pro zástupce Pirátů, STAN a TOP 09, mají dodatečně získat kooptovaní členové. Ti však budou v poněkud nejisté pozici. Jejich funkční období končí s příští valnou hromadou ČEZ a pokud se z nějakého důvodu znelíbí, nebudou ve funkci potvrzeni na řádné funkční období.
Zvoleni byli jen zástupci ODS a lidovců
Jak jsme uvedli na konci června, tak po období, kdy vláda dosazovala do dozorčího orgánu spíše nezávislé experty, nastal návrat k politickým nominacím. Dostalo se však jen na některé strany, což následně vedlo ke zhoršení vztahů ve vládní koalici.
Členem dozorčí rady se nestal ani zástupce hnutí STAN, tím měl být hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Uškodily mu korupční kauzy, které se aktuálně řeší u Krajského soudu v Liberci. Svého zástupce v dozorčí radě nemá ani TOP 09, stranou navržený kandidát Radovan Vávra se kandidatury vzdal, údajně kvůli zdravotním problémům.
Své lidi v kontrolním orgánu polostátní energetické společnosti tak má hlavně ODS. Novými členy dozorčí rady se stali dva regionální politici z ODS Jiří Kadrnka a Radim Jirout a také zástupce lidovců Vít Doležálek.
Své zástupce zde mají také dvě klíčová ekonomická ministerstva. První osobou je poradkyně ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely Eva Hanáková, druhým náměstek ministra financí Zbyňka Stanjury Roman Binder. Ten byl do dozorčí rady kooptován jako náhradní člen již v únoru.
Novým předsedou dozorčí rady ČEZ se stal Radim Jirout, místopředsedy jsou Roman Binder a také zástupce zaměstnanců Skupiny ČEZ Milan Wagner.
David Tramba