Úterý, 17. května, 2022

Photon Energy zajistil dodávku 950kilowattové fotovoltaiky pro polskou vodárnu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mezinárodní energetická společnost Photon Energy s centrálou v Praze dokončila svůj zatím největší projekt v Polsku. Jednalo se o výstavbu fotovoltaické elektrárny o výkonu 950 kilowattů, která bude dodávat elektřinu čističce odpadních vod v Koszalinu.

Fotovoltaiku postavila pro klienta, kterým byl podnik Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Ten financoval náklady projektu ve výši 3,36 milionu zlotých (18,5 milionu korun). Photon Energy zakázku realizoval jako součást konsorcia vedeného společností RenCraft. Dceřiná firma Photon Energy Solutions zajistí během záruční lhůty po dobu 60 měsíců od uvedení do provozu údržbu elektrárny.

„Naše decentralizovaná řešení pro spolehlivé dodávky fotovoltaické energie do obcí se již mnohokrát osvědčila. Systém, který jsme vybudovali, zajišťuje nejen udržitelný provoz místní čističky odpadních vod, ale pomáhá také zvýšit energetickou bezpečnost a současně snižovat náklady na energii ze sítě,“ řekl Georg Hotar, generální ředitel společnosti Photon Energy.

„Projekt byl náročný vzhledem k vysokým požadavkům zákazníka a realizaci, která proběhla během pandemie Covid-19. Spolu s týmem Photon Energy jsme dodali jedinečné řešení zahrnující neobvyklou orientaci solárních panelů na východ a západ, tak i nejmodernější systém připojení do sítě vysokého napětí až po cloudové prostředí SCADA, odpovědné za optimalizaci spotřeby generované energie,“ dodává Przemysław Kowalski, generální ředitel společnosti RenCraft.

Tento projekt představuje čtvrtý případ spolupráce Photon Energy s polským RenCraftem. První zařízení bylo postaveno v roce 2012 pro firmu zabývající se dodávkou vody a čištěním odpadních vod v obci Ruda Śląska. S výkonem 311 kW se tou dobou jednalo o největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Polsku.

Photon Energy zatím vlastní a provozuje solární elektrárny hlavně v Česku (15 MW), Slovensku (10,4 MW) a Maďarsku (49 MW), expandovat chce v Austrálii, Polsku a Rumunsku. Do konce roku 2024 plánuje rozšířit vlastní portfolio fotovoltaických elektráren na minimálně 600 megawattů, další projekty postaví pro externí zákazníky. Provozní zisk EBITDA se má zvýšit na pětinásobek. Hlavními akcionáři jsou Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michael Gartner.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter