Středa, 10. srpna, 2022

Photon Energy zahajuje výstavbu prvního fotovoltaického projektu v Rumunsku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Společnost Photon Energy N.V. zahájila výstavbu své první fotovoltaické elektrárny na rumunském trhu s instalovaným výkonem 5,7 MWp. Do konce roku 2022 plánuje v zemi postavit elektrárny s celkovou kapacitou přibližně 32 MWp, čímž se portfolio vlastních elektráren společnosti zvýší na více než 120 MWp. Celkově má společnost v Rumunsku v různých fázích developmentu projekty přesahující kapacitu 235 MWp.

Společnost Photon Energy N.V. oznámila zahájení výstavby svého prvního rumunského solárního parku s výrobní kapacitou 5,7 MWp. Elektrárna vybavená vysoce účinnými bifaciálními solárními moduly instalovanými na jednoosých trackerech (polohovací zařízení pro FV panely) bude ročně dodávat do distribuční soustavy společnosti Enel E-Distibutie Banat přibližně 8,7 GWh energie z obnovitelných zdrojů za tržní ceny. Zahájení provozu nového zařízení je plánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2022.

„Jsme velmi rádi, že můžeme zahájit výstavbu naší vůbec první elektrárny v Rumunsku, jednom z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě, a realizovat tak naši strategii růstu, již jsme zveřejnili ve svém finančním výhledu pro rok 2022,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group.

„Nový přírustek do našeho rozšiřujícího se IPP portfolia vlastních elektráren, představuje pro Photon Energy skutečný milník na rumunském trhu s obnovitelnými zdroji energie, kde do konce roku 2022 plánujeme vybudovat projekty s kapacitou okolo 32 MWp. Tím se naše IPP portfolio nezávislého producenta energie do konce roku rozšíří na více než 120 MWp,“ podotýká.

Nová elektrárna bude postavena „na zelené louce“ na pozemku o rozloze přes 9,3 hektary nedaleko města Șiria v rumunské župě Arad a bude vybavena přibližně 10 600 solárními panely.

Po dokončení její výstavby bude společnost jako nezávislý producent elektřiny vlastnit a provozovat celkem 89 solárních elektráren s výrobní kapacitou 97,6 MWp, přičemž elektrárny představující přes 80 MWp z tohoto objemu budou prodávat čistou elektřinu bez dotací přímo na energetickém trhu.

Elektrárnu bude provozovat Siria Solar S.R.L., společnost založená pro tento účel, kterou plně vlastní skupina Photon Energy Group.

Photon Energy má v součastnosti na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě a v Austrálii v různých fázích developmentu velké solární projekty o celkové kapacitě více než 790 MWp, z toho 235 MWp v Rumunsku. Rumunské projekty, jejichž výstavba se očekává v letech 2023 a 2024, významně přispějí k dlouhodobému cíli společnosti rozšířit do konce roku 2024 své portfolio nezávislého producenta energie na nejméně 600 MWp. 

Společnost za měsíc květen vykázala rekordní meziroční nárůst tržeb z výroby elektřiny o 69,8 %, v celkové výši 90 mil. korun. Důvodem jsou vyšší ceny energií a fakt, že více než 80 % elektráren společnosti prodává elektřinu za tržní ceny.

Na základě prognóz cen energií pro zbytek roku 2022, společnost opět potvrzuje svůj finanční výhled konsolidovaných tržeb v roce 2022, které by se měly navýšit na 1,6 miliard korun z 899 milionů korun v roce 2021, což představuje meziroční nárůst o 78,8 %, a navýšení EBITDA na 445 milionů korun z 237 milionů korun v roce 2021 (+87,8 % meziročně).

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter