INZERCE

Fotovoltaické panely u polské čističky odpadních vod v Koszalinu. Foto: tisková zpráva Photon Energy

Photon Energy hlásí rekordní tržby i zisky, akcie společnosti od začátku roku rostou o 88 procent

Růst cen elektřiny na evropském trhu svědčí nejen majitelům uhelných a jaderných elektráren. Zvýšení ziskovosti na zatím rekordní úrovně oznámila také v Praze sídlící mezinárodní energetická skupina Photon Energy, která se zaměřuje na fotovoltaiku. Její čistý zisk za třetí kvartál dosáhl 146 milionů korun, před rokem byla ve ztrátě 34 milionů korun.

V období od července do září skupina Photon Energy vykázala tržby ve výši 862 milionů korun (meziročně +247 %), provozní zisk před odpisy (EBITDA) byl ve výši 309 milionů korun (+187 %). Za prvních devět měsíců dosáhla společnost tržeb ve výši 1,65 miliardy korun (meziročně +175 %), EBITDA byla ve výši 557 milionů korun (+167 %) a čistý zisk se vyšplhal na 159 milionů korun oproti čisté ztrátě 132 milionů korun v loňském lednu až září.

Nárůst výnosů je podle vyjádření společnosti způsoben především vyššími výnosy z výroby elektřiny, kdy novější solární elektrárny prodávajících elektřinu přímo na trh a těží tak ze současných vysokých cen elektřiny. Na českém trhu používá Photon Energy režim podpory ve formě zelených bonusů, které jsou letos pro výrobce z elektřiny z obnovitelných zdrojů velmi výhodně nastaveny.

S akciemi skupiny Photon Energy se obchoduje na pražské, varšavské a frankfurtské burze. Zájem o ně mezi investory roste, jen od začátku letošního roku jejich kurz vzrostl o 88 procent na 72 korun za akcii. Hlavními akcionáři Photon Energy zůstávají dva zakladatelé společnosti, Georg Hotar a Michael Gartner, kteří dohromady drží 71 procent akcií.

Růst cen akcií Photon Energy od začátku roku 2022. Zdroj: pražská burza BCPP

Portfolio vlastních elektráren Photon Energy o výkonu 91,9 MW vyrobilo od ledna do září 103 milionů kWh čisté elektřiny ve srovnání s 82,3 milionu kWh před rokem. Kromě výnosů z výroby elektřiny se na příjmech společnosti podílel také růst obchodní divize zabývající se obchodováním s komponenty, jako jsou solární panely, střídače a baterie.

Skupina také pokračovala ve výstavbě dalších fotovoltaických elektráren. Prioritu má realizace sedmi elektráren v Rumunsku. Výstavba prvního projektu na tomto trhu, kde má společnost v současné době ve výstavbě celkem 28,3 MW výkonu, se blíží do závěrečné fáze. Společnost má na svých klíčových trzích ve střední a východní Evropě a v Austrálii v různém stupni přípravy fotovoltaické projekty o celkovém výkonu 899 MW.

David Tramba