Jak zvýšit sběr nápojových plastových lahví a plechovek, snížit množství odpadu a zredukovat odhazování odpadu do přírody? Podle analytika Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Petra Novotného je nejefektivnější cestou zavést zálohový systém. Ten nám podle něj umožní naplnit cíle pro sběr, který po ČR požaduje Evropská komise. S tím nesouhlasí starosta Velkého Oseku a místopředseda Svazu měst a obcí (SMOČR) Pavel Drahovzal. „Současný systém je pro občana srozumitelný a komfortní a pro obce neznamená zvýšené náklady,“ uvedl s tím, že zlepšit sběr lze i jinak, než zavedením záloh. Poslechněte si celý podcast Perspektivy Česka o zálohování.

V zemích, kde zálohový systém funguje, se snižuje podíl plechovek a PET lahví odhozených v přírodě. Třeba na Slovensku to bylo z 20 procent na dvě procenta. Zálohuje se zde poslední tři roky. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) se v ČR počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu stanoví až vyhláška k novele o odpadech, kterou již schválila vláda. Nový systém bude znamenat investice. „Někdo musí do toho systému hned na počátku dát 6 miliard korun aby vůbec vytvořil celou sběrnou síť PET lahví a plechovek,“ varuje Drahovzal. Problém by podle něj mohl být s povinným zřizováním sběrných míst, a to obzvlášť u obcí s méně než 300 obyvateli a bez obchodů.

https://www.youtube.com/embed/FvlaBkE96nU

Podle Novotného obce naopak na novém systému vydělají. „Kompletně to zafinancují firmy, které nápoje dodávají na trh a dále obchodníci a spotřebitelé, kteří si z nějakého důvodu zálohu nevyberou,“ říká s tím, že pokud zůstaneme u stávajícího systému, čekají nás vysoké pokuty od EU.

Mohlo by vás zajímat

Neefektivní využití

V ČR se aktuálně přes barevné kontejnery na tříděné suroviny vybere 73 % PET lahví, ne všechny se ale dostanou k recyklaci. Manuální třídění totiž není tak efektivní, takže k recyklaci se dostane zhruba 50 % PET lahví. Hliníkových plechovek se vybere jen 26 %. Každý rok tak současný systém nezachytí 25 tisíc tun PETu v hodnotě 235 mil. Kč a 11,1 tis. tun hliníku v hodnotě 216 mil. Kč. Podle Drahovzala stačí jen zlepšit současný systém a to nejen u PET lahví, ale i u ostatních odpadů. U PET lahví patříme k těm nejlepším v EU. „Nemám pochyb o tom, že můžeme být špičkou v EU i v oblasti třídění plechovek. Otázkou je, jak rychle toho chceme dosáhnout. Finanční motivace to může významně urychlit, ale také to může významně prodražit,“ říká.

„Pokud v tom není finanční motivace tak se ukazuje, že minimálně 20% lidí prostě nebude třídit dobrovolně ať uděláte cokoliv,“ namítá Petr Novotný a zdůrazňuje, že zlepšit zpětný odběr PET lahví a plechovek musíme.

Podle evropského nařízení O obalech a obalových odpadech (Packaging and packaging waste regulation) totiž budou členské země EU povinné zavést zálohový systém, aby byl splněn cíl zpětného odběru těchto komodit na úrovni 90 % v roce 2029. EU může udělit výjimku těm zemím, které budou v roce 2026 sbírat jejich stávajícími systémy 80 % PET lahví a 80 % nápojových plechovek a přijdou se strategií, jak v roce 2029 dosáhnou 90 %. Pak zálohy zavést nemusí.

Podcast Perspektivy Česka najdete i na Spotify a Apple podcast