Nejen Evropské spotřebitelské centrum BEUC vyzvalo k návratu k přehlednému systému hodnocení energetické náročnosti spotřebičů na škále A – G. Jeho zástupkyně Sylvia Maurer ve svém videu upozorňuje, že průměrná evropská domácnost může ušetřit právě díky štítkům až 400 euro ročně. Tedy pokud se při nákupu rozhodne pro nejšetrnější produkty na trhu.
Pračka třídy A+ je úsporná. Je to pravda? Není. Naopak, jedná se o nejméně šetrnou pračku, která je v současnosti na trhu. Ten, kdo odpověděl špatně, je na tom jako 75% německých zákazníků, kteří v průzkumu reagovali stejně. Může za to matoucí označení spotřebičů A+, A++ a A+++.
Návrh na návrat ke škále od A do G projednávali na svém posledním jednání v polovině října delegáti zemí EU, k dohodě však nedošli. Pět zemí včetně Česka (dalšími jsou Itálie, Španělsko, Polsko a Slovensko) přitom požaduje, aby před změnou nechala Unie vypracovat přípravnou studii. Ta by ale velmi zpomalila přijetí nového systému hodnocení – nejdřív by to bylo možné v roce 2023. Bez ní by to naopak nemuselo trvat ani dva roky. Na problém upozornila na svém blogu komentátorka klimatické a energetické politiky EU Alice Stollmeyer. V Česku na problém jako první upozornil web O energetice. K tématu by se politici měli vrátit na příštím jednání, které je plánováno na začátek listopadu.
Systém s několika „A“ funguje od roku 2011 u chladniček, mrazniček, praček a myček. Od roku 2014 se spotřebiče s horším hodnocením než A+ prodávat nesmí. A jakoby hodnocení nebylo už tak zavádějící, platí, že zatímco nejefektivnější pračka má hodnocení A+++, nejšetrnější televize má označení jen A ++. Vyznat se v třídách českým spotřebitelům pomáhá projekt www.uspornespotrebice.cz. Předkládá srovnání deseti hlavních kategorií domácích spotřebičů a nabízí i další rady, jak ušetřit už při nákupu na jejich provozu. Ne vždycky se ale musí šetrnější spotřebič vyplatit, v některých případech se rozdíl v ceně mezi třídami nemusí během životnosti spotřebiče vrátit.
Vanda Kofroňová