Nevyprovokovaná invaze Ruska na Ukrajinu vedla k bitvám nejen na poli válečném, ale také v digitálním světě. Zatímco ruští hackeři mají za sebou dlouhou historii státem sponzorovaných kybernetických útoků, mnoho hackerů – „white hat hackers“ – a hacktivistů po celém světě stojí na straně Ukrajiny a pomáhá v kybernetických bitvách. Kybernetická válka se stává realitou, protože útoky jsou využívány k narušení základních služeb. Hackeři převzali kontrolu nad bankovními, vládními, vojenskými webovými stránkami, dokonce i nad televizními kanály, aby poškodili běžný provoz těchto subjektů.
Podle nedávných zjištění týmu Atlas VPN je 89 procent kybernetických útoků po celém světě zaměřeno na Rusko a Ukrajinu. Kromě toho je značné množství kybernetických útoků zaměřeno na podniky poskytující finanční služby. Důležité je poznamenat, že útoky typu DDoS (Distributed Denial-of-Service) tvořily 90 procent všech kybernetických útoků.
Údaje vycházejí ze statistik Imperva Daily Cyber Threat Attack Map z 5. března. Webová stránka poskytuje denně aktualizované údaje o celkovém počtu kybernetických útoků v jednotlivých zemích a ukazuje, na která odvětví hackeři útočili nejvíce.
Hackeři podnikli 5. března 70 procent kybernetických útoků na Rusko. Celkem tak 5. března na Rusko dorazilo 5 miliard útoků.
Po ruské invazi na Ukrajinu zahájilo mnoho hackerských skupin white hat kybernetické útoky proti ruským bankám a médiím. Hackeři Anonymous vyhlásili Rusku plnou kybernetickou válku. K dnešnímu dni již vyzradili údaje vládních zaměstnanců a nabourali se do ruských státních televizních kanálů.
Aktéři hrozeb se v 19 procentech kybernetických útoků zaměřili na Ukrajinu. Jen několik dní před válkou na Ukrajině ruští hackeři vyřadili útokem DDoS webové stránky ukrajinského ministerstva obrany a dvou největších bank. Dne 23. února další útok DDoS vyřadil z provozu několik vládních, vojenských a bankovních internetových stránek.
Mohlo by vás zajímat
Kybernetické útoky zaměřené na Spojené státy tvořily 5 procent všech celosvětových hrozeb. Kvůli válce na Ukrajině byla většina pozornosti hackerů odkloněna od USA, které bývaly hlavním cílem většiny kybernetických útoků.
Útoky DDoS narušují finanční služby
Útoky DDoS byly s velkým náskokem nejrozšířenějšími hrozbami. Útoky DDoS způsobují obětem narušení služeb tím, že zaplavují IT infrastrukturu větším počtem požadavků za sekundu, než je systém schopen zpracovat. Tyto útoky tvořily 90 procent všech kybernetických útoků na celém světě.
Automatizované hrozby představovaly 7 procent všech kybernetických útoků. Útoky podle projektu The Open Web Application Security Project (OWASP) přitom hackeři použili ve 3 procentech útoků.
Při pohledu na nejvíce napadaná odvětví vyniká sektor finančních služeb. Banky a další společnosti zabývající se zpracováním plateb byly celosvětově obětí 72 procent kybernetických útoků. Jak již bylo zmíněno, mnoho hackerů se zaměřilo na webové stránky bank na Ukrajině i v Rusku v naději, že naruší využívání finančních služeb lidmi.
V 21 procentech útoků si hackeři vybrali za cíl obchodní odvětví. Odvětví výpočetní techniky a IT bylo celosvětově postiženo 2 procenty kybernetických útoků. Pět procent útoků pak 5. března cílilo na ostatní odvětví.
Kybernetická válka se bohužel stává realitou, protože útoky jsou využívány k narušení základních služeb.
Hackeři převzali kontrolu nad bankovními, vládními, vojenskými webovými stránkami, dokonce i nad televizními kanály, aby poškodili běžný provoz těchto subjektů. Bitvy v digitálním světě mohou mít významný dopad na komunikaci a šíření propagandy na obou stranách.
(hrb)