Armádní nakupování zbraní a techniky vede od dneška čerstvě právník Filip Říha. Není to jediná velká změna v resortu ministerstva obrany. Náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský (ČSSD) nastoupí do funkce velvyslance při Severoatlantické alianci. Landovský po sedmi letech vystřídá Jiřího Šedivého, který se tento týden z Bruselu odstěhoval.
K dnešnímu dni jmenoval státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura po dohodě s ministrem obrany Lubomírem Metnarem náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva Filipa Říhu. Nový náměstek vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo pět uchazečů.
„Filip Říha řídil sekci v zastoupení od ledna letošního roku a prokázal jak odborné, tak manažerské schopnosti. Resort obrany má před sebou několik důležitých akvizičních projektů, na jejichž přípravě se Filip Říha již také sám podílel a věřím, že je úspěšně dotáhne do konce,” oznámil prostřednictvím své mluvčí ministr obrany Lubomír Metnar.
„Mám radost z úspěchu ve výběrovém řízení a velice si vážím svěřené důvěry. Udělám maximum pro zdárný konec všech velkých projektů a věřím, že se mi také podaří ještě více zefektivnit fungování sekce,” přiblížil své priority Filip Říha.
Filip Říha byl řízením sekce vyzbrojování pověřen od začátku letošního roku, když ve funkci na vlastní žádost skončil dosavadní náměstek Daniel Koštoval. Do té doby Říha vedl odbor dohledu nad akvizicemi. Na ministerstvu obrany pracuje od roku 2013. Podle životopisu, uveřejněném na webu ministerstva obrany, Říha působil v advokátní kanceláři Valentová, Fifková, Švára v Prazea na univerzitě ve Vídni – Rechtswissenschaftliche Fakultät der Universität Wien – Institut für Zivilrecht. Absolvoval také stáž na zastupitelském úřadě České republiky ve Vídni a studijní pobyt v Evropském parlamentu.
K působení Říhova předchůdce Koštovala se váže řada neúspěchů. Nedokázal nakoupit radary MADR pro protivzdušnou obranu ani víceúčelové vrtulníky. Koštoval například upravoval výzvy a odeslal je zúženému počtu potenciálních dodavatelů, jeho kancelář také zatajila výhodnou nabídku na nákup amerických vrtulníků z Polska. Ekonomický deník se pokusu o nákup vrtulníků věnoval intenzivně zde, zde a zde.
Ministerstvo obrany se nakonec rozhodlo, že nakoupí vrtulníky od USA. Ani tento krok se podle posledních informací nedaří zcela naplnit. Zatímco v polovině března náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jakub Landovský (ČSSD) po návštěvě české delegace říkal, že ministerstvo vyjednává exkluzivně s USA, dnes tomu tak není. Vyplývá to z odpovědí tiskového odboru ministerstva obrany na dotaz Ekonomického deníku.
„Ministerstvo obrany ČR v současné době stále provádí průzkum trhu (nyní je posuzováno doplnění informací od vlády USA), na základě kterého bude mj. rozhodnuto i o nejoptimálnějším způsobu zadání veřejné zakázky na pořízení 12 víceúčelových vrtulníků Při rozhodování o dalším postupu bude resort MO vycházet ze všech dostupných informací, tedy i informací vyplývajících z průzkumu realizovaného ministerstvem v minulosti,“ odpověděl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva s tím, že o způsobu zadání veřejné zakázky nebylo dosud oficiálně rozhodnuto, jak zjistil Ekonomický deník.
Trafika pro Lanďáka
Jmenování Říhy ovšem není jediným zásadním personálním krokem. Dosavadní náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský (ČSSD) totiž v pondělí 5. srpna nastoupí do funkce velvyslance při Severoatlantické alianci. ČTK o tom dnes informoval odbor komunikace ministerstva obrany. Landovský vystřídá respektovaného armádního experta Jiřího Šedivého, který funkci zastává od září 2012.
Jakub Landovský, který drží po otci – herci Pavlu Landovském přezdívku Lanďák, byl za ČSSD lídrem v posledních komunálních volbách, kde se profiloval například návrhem na městskou hromadnou dopravu pro pasažéry zdarma. Landovský patří do stáje „mladých“ politiků ČSSD, jejichž neformálním lídrem je Miroslav Poche.
Svůj fatální volební neúspěch, ČSSD se poprvé od devadesátých let nedostala do pražského zastupitelstva, okomentoval na Twitteru následovně: „Vážení a milí, díky všem za komentáře k volbám, ve kterých jsem dopadl neslavně, ale odnáším si cenou zkušenost a tento účet. Twitter jsem si oblíbil a budu ho používat dál, akorát to bude méně o @cssd #Volby2018 a více o @jlandovsky.“
„Sociální demokracie v Praze se nedostala ani na jednu radnici ani do zastupitelstva hlavního města, což je samozřejmě drtivá prohra,” komentoval pak Landovský volební propadák pro server Novinky.cz.
Podotkl, že ČSSD má v Praze zhruba 2000 členů, a pokud by každý oslovil osm lidí, strana by bez problémů překročila pětiprocentní práh pro zvolení do zastupitelstva. „Je to dané tím, že ta značka místo aby táhla, tak prostě nepřitahuje. V Praze to není o jednom tématu, ani o jednom člověku,” tvrdí. Fakt, že strana pohořela ve všech městských částech, podle Landovského dokazuje, že jde o hlubší problém. „Ukazuje to, že značka sociální demokracie je minimálně v Praze v těžké krizi, kterou bude docela obtížné překonat,” zmínil.
„Já osobně jsem věnoval kampani opravdu maximum energie, invence a času a přesvědčil jsem opravdu hodně lidí,” řekl a dodal, že o tom svědčí i počet preferenčních hlasů, které obdržel. Do budoucna podle něj sociální demokracie musí pracovat na aktivní členské základně, profilaci strany pro cílového voliče, kterým je střední třída a zaměstnanci, a také na hledání atraktivních témat.
Dvaačtyřicetiletý Jakub Landovský získal doktorský titul na Institutu politologických studií Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, jak vyplývá z jeho životopisu na webu ministerstva obrany. Studoval také na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a Západočeské univerzitě v Plzni. Jako přednášející a vědecký pracovník se podle webu ministerstva na Fakultě sociálních věd věnuje konfliktům a kooperaci v mezinárodních povodích a mezinárodnímu právu veřejnému.
Ve funkci náměstka na obraně působí Landovský od roku 2015, předtím byl poradcem náměstka ministra obrany a advokátem. Podle zdrojů Ekonomického deníku měl úzký vztah k ministru obrany Martinu Stropnickému a udržel jej i ke stávajícímu šéfovi resortu Lubomíru Metnarovi. Nejspíš také proto byl dle řady zdrojů z resortu obrany vyslán, přestože není úspěšným diplomatem ani politikem, na prestižní misi do Bruselu.
Jan Hrbáček