Personální ředitel pražského Dopravního podniku Jiří Špička měl podle Národní centrály proti organizovanému zločinu od podnikatelů Jindřicha Špringla a Petra Adama na úplatcích získat 10 milionů a 600 tisíc korun. Vyplývá to ze zjištění Ekonomického deníku o pondělní razii u pražského městského dopravce.
Jindřich Špringl jako bývalý šéf správní rady a generální ředitel společnosti ANALOGIA a Petr Adam, který po policejní akci s krycím názvem Dozimetr spáchal v červnu 2022 sebevraždu, měli podle tvrzení policie
v letech 2018 až 2022 personálnímu řediteli pražského Dopravního podniku a členovi představenstva Jiřímu Špičkovi poskytnout v desítkách případů úplatky ve výši 10 milionů 300 tisíc korun. Dále pak V.I.P. vstupenky na kulturní a sportovní akce v hodnotě cca 300 tisíc korun kvůli veřejné zakázce na Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy.
Tu Dopravní podnik uzavřel před delším časem s konsorciem společností Saab Czech, jejíž byl Jindřich Špringl v té době jednatelem, a společností AŽD Praha. Po odchodu Špringla z pozice jednatele převzala v roce 2012 kontrakt společnost AŽD Praha, jejímž subdodavatelem se v lednu 2013 stala Špringlova společnost ANALOGIA.
Policie Špičku podezírá z toho, že měl podle pokynů Špringla a Adama jednat ve prospěch společností AŽD a ANALAOGIA. Obě společnosti jsou v této kauze také obviněny.
Policii ve vyšetřování výrazně pomohl syn Jindřicha Špringla – Jindřich Špringl mladší. Ten měl totiž podle tvrzení detektivů vybírat peníze na úplatky pro Špičku z kont společností ANALOGIA a Sec-Communication. Špringl mladší měl dle policie na základě pokyn svého otce vést o úplatcích kódovanou elektronickou evidenci, ve které evidoval vybrané částky s daty předání.
Úplatky za ovlivňování členů představenstva, potřebné hlasování, a udržení zakázky na Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy měl Jiřímu Špičkovi předávat zemřelý Petr Adam nejčastěji na Praze 8 a 9, nedaleko ředitelství Dopravního podniku nebo ve svém bydlišti v pražských Stodůlkách. Výše úplatků byly podle policie různé, oscilovaly mezi 100 či 500 tisíci korunami.
Jiří Špička měl podle policie Petra Adama prostřednictvím mobilní aplikace Threema také podrobně informovat o zásadních dějích v Dopravním podniku.
Jiří Špička měl od Jindřicha Špringla a Petra Adama vyjma vysokého finančního plnění přijímat, respektive si o ně říkal, také vstupenky na kulturní pořady nebo sportovní utkání pořádané v O2 areně a aréně pražské fotbalové Slavie s nadstandardními službami ve VIP prostorách.
Jan Hrbáček