Americký Pentagon dal tamní společnosti Lockheed Martin pobídku v hodnotě zhruba 11,8 miliardy dolarů na pokračování výroby stíhačky F-35 Joint Strike Fighter. V oznámení o pobídce Pentagon uvedl, že cena se vztahuje na 145 exemplářů třívariantní stíhačky mezi americkým letectvem, námořní pěchotou a námořnictvem, stejně jako zahraničními zákazníky. Kontrakt je neurčitý, což znamená, že hodnoty v dolarech a množství se mohou měnit s pokračujícími jednáními, a vztahuje se pouze na výrobní šarži 18 neviditelného stíhacího letounu.

O letouny F-35 má zájem i Česká republika. Americké ministerstvo obrany podepsalo dohodu se společností Lockheed Martin o zahájení výroby 24 víceúčelových letounů F-35A Lightning II pro Českou republiku letos v říjnu. Zda se pobídka týká i poptávky ze strany Česka, není známo.

Lockheed Martin se nechce k otázkám vyjadřovat a odkázal na Pentagon.

Mluvčí Úřadu společného programu F-35 Russ Goemaere například portálu Breaking Defense řekl, že Pentagon má v úmyslu dokončit kontrakt na šarži 18 na jaře.

Mohlo by vás zajímat

Russ Goemaere Breaking Defence dále řekl, že úředníci očekávají, že podobně vydají neurčitou smlouvu na výrobu šarže 19, až bude schválen rozpočet na fiskální rok 2025 – k čemuž může dojít nejdříve v březnu, po provizorním opatření, které zákonodárci schválili na poslední chvíli.

Poté, co Pentagon a Lockheed původně usilovaly o dosažení dohody v loňském roce o výrobních šaržích 18 a 19, zůstaly ve slepé uličce uprostřed inflace a dalších problémů. Strany dosáhly dohody o podání ruky“ pro tyto dvě šarže v listopadu – ačkoli oznámení nesdílelo množství ani ceny – a úředník Lockheedu později řekl, že program se může nejprve pohnout kupředu s neurčitým kontraktem, jak budou rozhovory pokračovat.

Získání pobídky bylo žádoucí, uvedli představitelé Lockheedu, protože program, který společnost částečně financovala z vlastních účtů.

Letouny 5. generace F-35 se v posledních týdnech staly terčem kritiky hlavního spojence prezidenta USA Donalda Trumpa Elona Muska, který se má podílet na vedení komise Ministerstva vládní efektivity (DOGE), která by mohla doporučit škrty ve vládních výdajích. Musk nazval úředníky idioty“, protože pokračují ve výrobě stíhaček, zatímco spoluvedoucí DOGE Vivek Ramaswamy nedávno obhajoval přesun finančních prostředků od pilotovaných stíhaček na jiné platformy, jako jsou drony – což vyvolává otázky ohledně osudu Joint Strike Fighter pod novou administrativou.