Léta prázdná proluka na pražském Vítězném náměstí má být zastavěna bytovým domem. Jeho výstavbu plánuje investiční skupina Penta. Ta na svých facebookových stránkách zveřejnila vizualizaci zastavěného náměstí. Prodej prémiového bydlení by chtěla Penta spustit v průběhu tohoto roku. Investiční skupina má velké problémy na Slovensku. Jeden z jejích zakladatelů čelí obvinění z korupce.
V proluce u Vítězného náměstí Prahy 6 v pražských Dejvicích, které je součástí ceněného urbanistického celku z meziválečného období, plánuje investiční skupina Penta postavit se společností Kaprain Group bytový dům. Ten má nabídnout prémiové bydlení a také komerční plochy v přízemí.
Vítězném náměstí mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunská tak má vzniknout unikátní dům. Jeho architektonická podoba vzešla z návrhu studia Jakub Cigler Architekti. Návrh podle Penty propojuje současnou moderní architekturu s původním architektonickým záměrem palácové neoklasicistní podoby Vítězného náměstí od architekta Antonína Engela ze začátku 20. století.
„Prestižní bydlení s přibližně stovkou prostorných bytů ve vysokém standardu, podzemním parkingem a komerčními prostory a službami pro širokou veřejnost v přízemí, ponese jméno Victoria Palace. Název vyjadřuje genia loci lokality, který se spojuje s ´vítězstvím´ již od první republiky. Victoria Palace je synonymem moderního designu a promyšlené funkčnosti – místo pro úspěšný život,“ stojí na webu k Victoria Palace, jak se má objekt jmenovat.
Pod příspěvkem Penty k výstavbě domu na známém „Kulaťáku“ se na Facebooku rozjela diskuse. „Co pro vás znamená prémiové bydlení a obchodní plochy? Bude to pro lidi? Tedy normální lidi?“ táže se jeden z diskutérů. „Bydlení bude pro normální lidi, jak uvádíte. Obchodní plochy znamenají obsazeni ploch se známou sítí supermarketů, bankou, lékárnou a telefonním operátorem. Lide si tedy v primo v budově vyřídí některé své základní občanské potřeby. Veškeré byty v projektu se budou prodávat široké veřejnosti za tržních podmínek. Prodej bytů spustíme snad již v průběhu tohoto roku,“ přiletěla vzápětí odpověď z Penty.
Problémy Penty
Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích. Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media. Od založení skupiny se spekuluje o tom, že v jejím pozadí stojí bývalý náměstek československého ministra vnitra Alojz Lorenc, pod kterého před rokem 1989 spadala kontrarozvědná část komunistické tajné policie – Státní bezpečnost.
Alojz Lorenc dlouhou dobu o vztahu k Pentě mlčel, otevřeně promluvil až v roce 2012 pro týdeník Euro. Na otázku „Šušká se, že jste spoluzakladatelem a podílníkem Penty…“ Lorenc odpověděl: „Není pravdou jedno ani druhé. Faktem je, že v Pentě jsem několik let odpovídal za oblasti související s řízením firemních rizik. Do mé kompetence patřila ochrana majetku, bezpečnost informačních technologií, interní audit a business intelligence. Ale téměř dva roky moje firma poskytuje Pentě už jenom poradenské služby,“ řekl Lorenc v týdeníku Euro.
Jeden ze zakladatelů Penty Jaroslav Haščák je také delší dobu v hledáčku policie na Slovensku. Haščák stál u zrodu skupiny a byl ve všech jejích důležitých obchodech. Tvrdou reputační ránu Penta obdržela, když se objevila v médiích takzvaná kauza Gorila.
Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS. Mělo to být na základě odposlechů bytu, kde se setkával právě Jaroslav Haščák s významnými lidmi. V bratislavském bytě ve Vazovově ulici se měl setkávat s politiky a podnikateli. Členům strany Směr-SD údajně nabízel peníze výměnou za vstřícný postoj k podnikatelským záměrům Penty a pokoušel se dosadit například vlastního kandidáta do křesla ministra zdravotnictví. Penta však Gorilu dlouhodobě označuje za fikci.
Vloni přišla tvrdá rána, opět podle všeho související s kauzou Gorila. Slovenská policie na začátku prosince Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud první instance ho následně poslal do vazby, z té se pak dostal. Podle nejvyššího soudu v případu ale neexistují důvody k vazebnímu stíhaní.
V bratislavském sídle Penty kvůli Haščákovi desítky policistů podnikly rozsáhlou razii. Penta Haščákovo obvinění i policejní zásah potvrdila a označila je za neopodstatněné. Kvůli obvinění Haščáka došlo ve skupině k zásadnímu viditelnému personálnímu přeskupení.
„Strategické řízení nad těmito společnostmi přebírá Managing Partner Iain Child, jehož cílem je rozvíjet byznys Penty na evropském trhu, v souladu s dosavadní dlouhodobou investiční strategií,“ oznámila po vznesení obvinění vůči lídrovi Penty Haščákovi finanční skupina a z profilové fotografie ho vymazala.
Brit Child (na upravené fotografii vpravo) se stal spolumajitelem Penty v listopadu 2010. Předtím působil v Deloitte Central Europe na pozici senior partnera. V Pentě měl na starosti hlavně investice v Primabance a ve společnosti Fortuna Entertainment Group. „Chci ubezpečit všechny naše zaměstnance, obchodní partnery a zákazníky, že naše skupina je stabilní,“ uvedl Child.
Na výkonném řízení skupiny Penta sa podílejí další tři spoluvlastníci. Jsou jimi Marek Dospiva (na upravené fotografii druhý zprava), řídící partner Penta Real Estate, Jozef Oravkin (vlevo), zodpovědný za Privatbank, část realitních projektů na Slovensku a za investice skupiny ve společnosti Slovalco, a Eduard Maták (druhý zleva), který zodpovídá za investice ve zdravotnictví.
Jan Hrbáček