INZERCE

Pohled na hutě Liberty Ostava (dříve Nová huť či ArcelorMittal Ostrava). Foto: Liberty Ostrava

Peníze za povolenky už máme všechny na účtu, potvrzují hutě Liberty Ostrava

Největší český hutní podnik Liberty Ostrava prodal přebytečný jeden milion emisích povolenek za cenu 48 eur za kus. Tedy za aktuální tržní cenu. Peníze už mají ostravské ocelárny na účtu. Končí tím kauza, do které se svými komentáři zapojila řada ministrů Babišovy vlády. Pro další vývoj bude zásadní, zda mateřský koncern GFG Alliance ustojí finanční krizi. Například pro své australské hutě již financování získal.

V přepočtu na koruny by tak Liberty Ostrava měly získat celkem 1,24 miliardy korun. Kupujícím je sesterský rumunský ocelářský podnik Liberty Galati, který má naopak povolenek nedostatečné množství. „Celou částku z prodeje přebytečných povolenek už máme na našem účtu,“ uvedla tisková mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Situaci ostravských hutí komplikuje fakt, že mateřská GFG Alliance se dostala do finanční tísně. V insolvenci totiž skončila společnost Greensill Capital, která koncern donedávna financovala. Skupina vzniklou situaci postupně řeší. V uplynulých dnech se například dohodla na refinancování pro svou ocelářskou divizi v Austrálii. Tento týden také Francie schválila půjčku společnosti ve výši 258 milionů korun pro tři dceřiné společnosti GFG Alliance.

Situace kolem ostravských hutí a přenesení transakce s povolenkami do úrovně politického problému eskalovaly odbory včetně předsedy ČMKOS Josefa Středuly. Odbory dokonce svolaly protestní setkání a vyhlásily stávkovou pohotovost, přitom přesně nevysvětlily, co jim na současné podobě transakce konkrétně vadí.

S ohledem na blížící se volby do poslanecké sněmovny se tématu chytili i někteří politici, i když ani oni přesně nespecifikovali své obavy. Ministr kultury Lubomír Zaorálek kromě finančního a trestního postihu dokonce doporučil znárodnění podniku Liberty Ostrava. O transakci dokonce zcela nestandardně jednalo také celé plénum Poslanecké sněmovny. A to dokonce dvakrát.

Ve středu se zástupci podniku jednal ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, „Na jednání, kterého jsem se zúčastnil v Ostravě se zástupci zaměstnanců, se zástupci dozorčí rady, se zástupci vlastníků, se zástupci managementu, bylo nejenom deklarováno, ale prokázáno, což je dobrá zpráva, že valná část zdrojů za emisní povolenky už dorazila do Ostravy, dokonce s předstihem,“ řekl Havlíček po setkání a dodal: „Je třeba objektivně říci ještě jednu věc, že opcí si podnik zabezpečil finanční výsledek kladný, to znamená marži nebo zisk na této operaci ve výši 250 milionů korun.“

Majitel ocelářské skupiny Liberty Sanjeev Gupta. Foto: Liberty Steel Czech Republic

Liberty Ostrava přišla k výročí 70 let od založení hutí s odměnou pro zaměstnance. Každý z 6000 pracovníků v hutích – včetně dceřiných podniků a agenturních pracovníků – získá částku 13 070 korun čistého. Celkem tak Liberty Ostrava vyplatí na odměnách 134 milionů korun. Vedení hutí nyní doufá v uklidnění situace a obnovení konstruktivní komunikace s vládou a odboráři.

Samotná společnost Liberty Ostrava na tom přitom vůbec není špatně. Díky vysokým cenám oceli a rostoucí poptávce huť za první kvartál letošního roku vykázala provozní zisk 1,6 miliardy korun, což je nejvíc od doby, kdy ji převzala Guptova GFG (stalo se tak v polovině roku 2019). Objem výroby v prvním kvartálu dosáhl 550 tisíc tun ocelových výrobků, což bylo v meziročním srovnání o 20 procent více.

Tomáš Rovný