INZERCE

Pavel ŘEŽÁBEK, člen bankovní rady ČNB

Pavel Řežábek vystoupil proti intervencím ČNB, co to znamená pro korunu?

Česko zasáhla jiná “šokující” zpráva. Člen bankovní rady Pavel Řežábek řekl, že zavedení devizových intervencí byla chyba a že je pro ČNB další rychlé skupování devizových rezerv nebezpečné.

I když je Pavel Řežábek na odchodu a trhy v zásadě tušily, že nikdy nebyl velkým fanouškem intervencí, je takové vyjádření překvapivé. Na oficiálním postoji, že ČNB nevadí další hromadění devizových rezerv a že eventuální ztráta ČNB neohrožuje ani její likviditu ani solventnost, se podle nás stále nic nemění. Výroky Pavla Řežábka ale ukazují, že za dohodnutou komunikační strategií ČNB se může častokrát skrývat i poměrně silný nesouhlas. Co to znamená? Oslabuje to jednotnou komunikaci centrální banky před vypnutím intervencí a může to teoreticky přitáhnout nové sázkaře na zisky koruny. Ve finále to tedy může tlačit centrální banku ještě k rychlejšímu skupování devizových rezerv – něčemu, před čím v rozhovoru Pavel Řežábek varuje. Odhadujeme, že od začátku roku již ČNB musela na obranu slabé koruny skoupit devizové rezervy v celkovém objemu okolo 300 miliard korun.

Zatímco domácí scéna se soustředí na ČNB, globální trhy žijí akciemi. Index Dow Jones včera poprvé zlomil hranici 20 tisíc bodů, a to v době, kdy Británie opouští Evropskou unii, Spojené státy hrozí novým protekcionismem a před francouzskými prezidentskými volbami vážně padají návrhy na odchod z eura. Je pravda, že z vyspělých ekonomik chodí v posledních dvou měsících převážně dobrá čísla – celkové odhady růstu pro tento rok se ale nijak zásadně nevylepšily a to samé platí i o odhadech zisků. Také je třeba vzít v potaz, že minimálně hospodářská expanze v USA není již vůbec mladá – ekonomika roste sedmým rokem v řadě a je otázka, jak se tento rok vypořádá s rychlejším růstem úrokových sazeb. To vše při pohledu na tržní dnešní optimismus spíše vybízí k opatrnosti.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance