Před zpochybňováním hodnot nebo marketingovými hesly politiků varoval v novoročním projevu prezident Petr Pavel. Naopak vyzdvihl respekt naší země v zahraničí a také to, že máme privilegium žít v míru. Opět také vyslovil přání, aby se ČR stala členem eurozóny. Ekonomická situace státu podle něj není špatná a mnoho lidí se má dobře. „Skutečný stav naší země není ani zdaleka tak špatný, jak si někdy myslíme na základě záměrně šířených negativních nálad,“ uvedl na Pražském hradě.
Pavel považuje za zásadní, aby vláda, která vzejde z letošních sněmovních voleb, zaručila, že bude Česká republika nadále bezpečná, svobodná, s fungujícími zákony, vymahatelností práva i férovým prostředím pro život i podnikání. Prezident také uvedl, že nemá smysl se příliš ohlížet do minulosti, ale je třeba se naopak zaměřit na budoucnost.
Česko má podle prezidenta na rozdíl od mnoha míst štěstí, že není přímým dějištěm války ani rozsáhlého lidského utrpení. Naopak je zajištěno silnou bezpečnostní sítí Severoatlantické aliance (NATO) a řadou dalších mezinárodních záruk, uvedl.
Mohlo by vás zajímat
Kritizoval marketingová hesla některých politiků o vyjednávání míru na Ukrajině. „Jako člověk, který válkami prošel, si hodnotu míru i cenu za něj uvědomuji velmi silně. Jsem si jistý, že všichni soudní lidé chtějí žít v míru a že rozhodně není tím, co by nás mělo rozdělovat. Nenechme si to vnutit,“ podotkl.
Důstojný život ve svobodě má výrazně větší hodnotu a přináší větší spokojenost, než život závislý na vůli jakýchkoli autoritářů, uvedl prezident. Přeje si, aby občané případné pocity skepse a zklamání z toho, jaký je život dnes, nespojovali s hodnotami demokracie.
Přivítal páté vnouče
Jeho projev byl spíše optimistický a zmínil i některé osobní věci. Například, že letos do rodiny přivítal páté vnouče. Apeloval na důležitost vztahů s blízkými lidmi a povzbudil i školáky, kteří se příští týden vrací do lavic. Při pohledu na nadcházející události ale rozumí tomu, že mnozí cítí obavy. „Jsme vyčerpaní ze strachu, který šíří probíhající války. Jsme unavení z krizí. Zklamaní z nenaplněných očekávání. Plní starostí ze životních nákladů, které v předcházejících letech prudce rostly,“ poznamenal.
Podle prezidenta se také zpochybňují hodnoty, které se považovaly za neměnné. „Jsme pod tlakem, abychom si vytvářeli vyhraněné názory k celé řadě společenských otázek, podstatných i nepodstatných. Jsme pod tlakem velkých emocí,“ řekl.
Celková ekonomická situace ale podle Pavla není špatná. „A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ konstatoval. Premiér Petr Fiala (ODS) v listopadu řekl, že pokud jeho vláda bude po volbách pokračovat další čtyři roky, budou v Česku výdělky jako v Německu.
Pavel je přesvědčený o tom, že pro další roky si lze sebevědomě vytvářet optimistické plány. Utvrzuje se v tom při setkáních s občany. Vnímá ale i to, že se ne všem daří dobře a že čtvrtina lidí žije v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. „A i když to neznamená, že každý čtvrtý čelí vyloučení nebo chudobě, znamená to, že velké části naší společnosti se přímo dotýká špatný stav těchto území,“ podotkl. Zmírnění nerovností mezi regiony je podle prezidenta jednou z nejdůležitějších výzev.
Nadále bude usilovat o to, aby byl slyšet hlas těch, kteří nemají dobré podmínky k životu, tolik možností najít dobré bydlení, dobrou práci, lékaře nebo školu, přislíbil. „Budu nadále využívat všechny ústavou mi dané nástroje, aby při řešení vaší situace převládala vstřícnost a ochota politických stran hledat rozumnou shodu. Ta je pro dlouhodobá strukturální řešení nezbytná,“ dodal. Za důležité proto považuje cesty do regionů, i do nejmenších obcí a vesnic.