Papež  František se setkal se šéfem Googlu a vytváří si image moderního člověka, který se snaží oslovit mladé lidi.

Papež František se snaží být moderní a získat si na stranu především mladé ovečky. Kromě jeho slavného a citovaného prohlášení, že internet je „darem od Boha“ se také v pátek setkal s člověkem, který internet ovlivnil a stále ovlivňuje velmi výrazně. Setkal se s Ericem Schmidtem, úspěšným šéfem společnosti Google a velkým filantropem.

Zdroj blízký Vatikánu je podle Theguardian.com údajně obeznámen s podrobnostmi ohledně schůzky, ale není oprávněn o nich mluvit. Další obeznámený zdroj zase tvrdí, že se setkání účastnil také Jared Cohen, který řídí v Google divizi s názvem „Google Ideas“. Tato verze je pravděpodobná, neboť Cohen a Schmidt jsou dobrými přáteli, v roce 2013 napsali společně knihu  s názvem „The New Digital Age: Reshaping the Future of People, Nations and Business“.

79letý František se přiznal, že už nejspíše nebude mít počítač, ale pokud se týká síly technologie, tak tento vitální stařík není naivní. Nejen řekl, že internet je darem od Boha, protože umožňuje setkávání a solidaritu mezi lidmi, ale internetu také žehnal: „To je něco opravdu dobrého,“ uvedl ve svém projevu v roce 2014.

Ve světě, jako je tento, mohou média pomoci, abychom se cítili blíže k sobě. Vytváří pocit jednoty lidstva, která může inspirovat solidaritu a značné úsilí, aby zajistila důstojný život pro všechny,“ dodal. Je třeba připomenout, že je prvním papežem, který si založil Twitterový účet (Pontifex). Na tomto účtu také pravidelně zveřejňuje prostřednictvím svých asistentů poselství, tento účet má 8,4 milionů followerů. Papež František se také účastnil dvou živých vysílání prostřednictvím Google Hangouts.

Ač také papež na jedné straně miluje technologie, na druhé straně je také silným kritikem kapitalismu a nerovnosti. „Jednou z příčin současné situace (krize) je podle mého názoru náš vztah k penězům; že akceptujeme jejich nadvládu nad společností i nad sebou samými. Proto při současném potýkání se s finanční krizí zapomínáme na její prvotní příčinu, která spočívá v hluboké lidské krizi, v popření prvořadosti člověka. Místo toho jsme vytvořili nové idoly. Adorace pradávného zlatého telete dnes nachází nový nemilosrdný výraz v kultu peněz a v diktatuře hospodářství bez lidské tváře a skutečně lidského cíle,“ uvedl ještě v roce 2013.

Podle něj vidíme na globální úrovni skandální mezeru mezi bohatými a chudými: „Neměli bychom přehlížet skutečnost, že ti, kteří z jakéhokoliv důvodů nemají přístup k sociálním médiím, tak jim hrozí, že zůstanou pozadu,“ uvedl také.

Je přitom pozoruhodné, že se papež setkává s člověkem, jehož čisté jmění je odhadováno na přibližně 10,6 miliard dolarů, je také předsedou obrovského mezinárodního konglomerátu Alphabet, který Google založil v říjnu, sdružil tam veškeré své aktivity – hodnota je přibližně 500 miliard dolarů, řadí se tak mezi nejhodnotnější společnosti na světě. Byl ale také politicky aktivní a podporoval například kampaň Baracka Obamy, je také členem rady poradců Bilého domu, kde je má na starost výzkum a technologie.

Arsen Lazarevič