„Pan Jádro“ Štuller končí, nastupuje exšéf ČEZu Míl

Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku se od února stane Jaroslav Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem elektrárenské společnosti ČEZ. Do funkce ho dnes jmenovala vláda, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud byl vládním zmocněncem Ján Štuller.

Vláda podle premiéra rovněž pověřila nového zmocněnce změnou statutu stálého výboru pro jadernou energetiku tak, že předsedou výboru bude premiér a místopředsedou bude ministryně průmyslu a obchodu. „A chceme nabídnout místa i pro opozici, předpokládám všech parlamentních stran a hnutí,“ uvedl Babiš.

Problematika jaderné energetiky se v uplynulých měsících stala jedním z hlavních témat především v souvislosti s možnou dostavbou jaderných bloků. Premiér Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v říjnu připustili, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Babiš na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, dodal.

V listopadu premiér zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu výstavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, uvedl.

Míl byl šéfem ČEZ v letech 2000 až 2003. V posledních měsících působil jako poradce premiéra pro energetiku.

Končící vládní zmocněnec Ján štuller byl ve funkci od června 2016. V lednu 2017 v rozhovoru pro Ekonomický deník uvedl, že největší chybou při přípravě projektu nových jaderných bloků byla skutečnost, že před vyhlášením tendru pro projekt a stavbu ETE 3,4 nebyla mezi ČEZ a Vládou ČR vyjasněna případná podpora vlády a její možná forma.

„Zpoždění výstavby nových jaderných bloků se nám zatím nepodařilo zkrátit ,“ říká vládní zmocněnec pro jádro Ján Štuller

Míl je odborníkem na energetiku, dříve vedl ČEZ i Svaz průmyslu

Jaroslava Míl (60), který bude od února vládním zmocněncem pro jadernou energetiku:

Datum narození: 10. srpna 1958

Vzdělání: Elektrotechnická fakulta ČVUT, obor ekonomika a řízení energetiky; při postgraduálním studiu se zaměřil na jaderné elektrárny; program MBA absolvoval v roce 1998 v Británii.

Současná funkce: poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) pro energetiku (listopad 2018)

Předchozí kariéra: po studiích, od roku 1985, působil v ČEZ, mimo jiné jako ředitel sekce Nákup a palivové cykly (1994 až 2000); generální ředitel a předseda představenstva Elektráren Opatovice (2000); předseda představenstva a generální ředitel ČEZ (2000 až 2003); prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (2004 až 2011).

Členství a funkce v politických stranách: před rokem 1990 nebyl členem komunistické strany (Týden/únor 2003).

Ostatní:

– Do funkce šéfa ČEZ nastoupil Míl za éry exministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra (ČSSD). Osudným se mu za někdejší vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) stala snaha přihlásit ČEZ do privatizace Severočeských dolů a Sokolovské uhelné.

– V minulosti zastával řadu významných funkcí, mimo jiné v letech 1997 až 2000 předsedal Radě Správy úložišť radioaktivních odpadů.

– V prosinci 2008 Míl odmítl nabídku tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) na místopředsednický post v jeho kabinetu.

– Hospodářské noviny v červnu 2013 uvedly, že Míl se stal členem představenstva skupiny SUEK, která je největším těžařem energetického uhlí v Rusku a jedním z největších těžařů uhlí na světě.

Stálý výbor pro jadernou energetiku, který Míl také povede, stejně jako jeho předchůdce

– Byl ustanoven na základě usnesení vlády ze dne 25. ledna 2016 jako stálý meziresortní koordinační a poradní orgán vlády pro otázky jaderné energetiky a realizace a aktualizace Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR.

– Věnuje se především meziresortní koordinaci orgánů státní správy a samosprávy při zavádění a případné aktualizaci Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Spolupracuje na zajištění dlouhodobé bezpečnosti a stability dodávek jaderného paliva pro provoz jaderných elektráren.

– Zaměřuje se také na provozní výkonnost a spolehlivost jaderných zařízení a na stanovení obchodně-dodavatelského modelu výstavby nového jaderného zdroje včetně předpokladů pro jeho financování.

– Členy výboru jsou zástupci klíčových resortů odpovědných za rozvoj jaderné energetiky v Česku. Předsedou výboru je ministr průmyslu a obchodu, místopředsedou náměstek ministra průmyslu a obchodu pověřený řízením sekce energetiky a tajemníkem vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.

– Vláda dnes nového zmocněnce pro jadernou energetiku pověřila změnou statutu stálého výboru tak, že předsedou výboru bude premiér a místopředsedou bude ministryně průmyslu a obchodu.

-čtk-, -chl-