Kybernetické týmy dokáží obejít nejnovější zabezpečení chytrých telefonů BlackBerry a přečíst zašifrované zprávy, včetně těch, které již byly uživatelem vymazány.

Naked Security upozorňuje, že k průlomu došlo u telefonů, které mají nabízet zabezpečení na „vojensko-zpravodajské úrovni“. „Jsme schopni získat zašifrovaná data ze zařízení BlackBerry PGP,“ potvrdil zástupce nizozemského ústavu soudního znalectví (NFI). Tutéž informaci posléze sdělili i představitelé Královské kanadské jízdní policie.

PGP je zkratka názvu Pretty Good Privacy, šifrovacího programu pro zabezpečení dat, který se často používá pro šifrování e-mailové komunikace. Program PGP však neprodává přímo výrobce telefonů BlackBerry, nýbrž jeho distributoři a další zprostředkovatelé, jako například společnost GhostPGP, která jej do telefonu instaluje a nastaví. Právě GhostPGP se na svém webu chlubí, že toto „vojensko-zpravodajské řešení“ poskytuje již 15 let a za tu dobu nezaznamenala žádný bezpečnostní incident. Nizozemští a kanadští policisté toto tvrzení zpochybňují, zároveň ale odmítají prozradit, jakým způsobem dešifrují zprávy z BlackBerry PGP.

Společnost BlackBerry reagovala na dotazy britské televizní stanice BBC prohlášením, že nemůže tvrzení policejních týmů z Nizozemí a Kanady komentovat, pokud nezná podrobnosti o povaze komunikace, která měla být dešifrována. Odhalení bezpečnostní díry u telefonů BlackBerry přichází ve chvíli, kdy některé vlády kvůli boji proti terorismu a obecně trestné činnosti důsledně vyžadují šifrovanou komunikaci.

Chytré telefony BlackBerry se poslední léta přestává těšit doposud samozřejmé důvěře politiků, respektive jejich bezpečnostních poradců. Kvůli několika průlomům do osobních dat je dokonce některé země zakázaly svým představitelům používat. Se svým oblíbeným telefonem se s nástupem do funkce amerického prezidenta musel rozloučit i Barack Obama.

Mohlo by vás zajímat