Rektor ČVUT Vojtěch Petráček neustál hlasování akademického senátu univerzity, který přijal návrh na jeho odvolání. Důvodem byly výhrady k řízení hospodaření školy, ignorování doporučení Rady pro vnitřní hodnocení a netransparentní nakládání s financemi.
Finální slovo o odvolání bude mít prezident. Petráček vedl školu od roku 2018, jeho mandát měl původně skončit v lednu 2026. Pro návrh na jeho odvolání hlasovalo v tajné volbě 39 senátorů, k přijetí bylo potřeba 27 hlasů. Podle návrhu na odvolání není Petráček mimo jiné dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity.
Batoh jako důkaz
Dalším důvodem v návrhu je například to, že Petráček opakovaně nereflektuje závažná doporučení Rady pro vnitřní hodnocení ČVUT. Závažným důvodem byla i ztráta důvěry a problémy v komunikaci, řekl předkladatel návrhu senátor Jiří Vokřínek. Senátor Jiří Vokřínek zároveň poukázal na dlouhodobé problémy ve vedení univerzity, jako je netransparentní rozpočet, neprůhledné zakázky právníkům, a nedostatky v řízení školy.
Pro schválení návrhu na odvolání rektora ČVUT byly potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů, vyplývá z jednacího řádu. Akademický senát má 45 členů.
„Mrzí mne, že jsem byl odvolán, samozřejmě, a to na sklonku mého působení ve dvou funkčních obdobích,“ řekl senátorům po odvolání Petráček. Podle zjištění Ekonomického deníku se stal poslední kapkou k podání návrhu na odvolání rektora ČVUT i objev v zapomenutém zavazadle, které mělo patřit rektorovi. V něm byla objevena i smlouva mezi advokátní kanceláří Bánský, Helmová & partneři a rektorovým synem Matějem Petráčkem.
Mohlo by vás zajímat
Nedostatečná příprava
Rektor podle návrhu nebyl ochotný a schopný vysvětlit vysoké výdaje na právní a poradenské služby a bránil akademickému senátu vykonávat jeho kontrolní činnost. Dalším důvodem pro jeho odvolání podle návrhu bylo, že Petráček opakovaně a často předkládal akademickému senátu nedostatečně připravené dokumenty. Rektor podle návrhu také nevěnoval pozornost pracovněprávním vztahům na ČVUT, nevyjednal déle než rok kolektivní smlouvu a nebyl schopný řídit hospodaření školy.
Podle Petráčka však nikdy za jeho působení ve funkci rektora nebyla ohrožená finanční stabilita ČVUT. Připustil nárůst nákladů na právní služby, ten podle něj odpovídá výši transakcí, které byly řešeny a měly přínos pro ČVUT. Investiční majetek je podle něj obecně velkým problémem, a to především kvůli nedostatku financí obecně v řádu miliard, řekl na jednání.