Investice firem měl stát podpořit zrychlenými odpisy, to se ale nestalo. Podle Hospodářské komory se to však stále může změnit. Už v minulém roce komora tlačila na vládu, aby zavedla rychlejší odpisy dlouhodobého majetku a upozorňovala, že zrychlené odpisy by se neměly týkat pouze prvních dvou odpisových skupin. S problémy se tak aktuálně mohou potýkat třeba podnikatelé, kteří se rozhodli pro dlouhodobější investice.
Původní plán vlády na výraznější podporu investičních aktivit českých firem a podnikatelů pomocí mimořádných odpisů vzal za své. Vyplývá to z národohospodářské prognózy Hospodářské komory. Investice firem v letošním roce v porovnání s krizovým rokem 2020 tak porostou jen o pouhá 2,3 procenta. Komora tvrdí, že takový nárůst investic v soukromém sektoru nemá potenciál výrazněji podpořit oživení české ekonomiky.
Ekonomika závisí na soukromých investicích
Prognóza uvádí, že letošní růst HDP dosáhne 3,5 procenta. Je totiž tažen hlavně změnou stavu zásob a realizací odložené spotřeby. Růst české ekonomiky je tak závislý na zdrojích, které byly vytvořeny v předchozích obdobích a nemohly být kvůli mimořádným opatřením vlády použity a na obnovení zásob vyčerpaných během prvního roku koronavirové krize.
„Jedná se na jedné straně o zadržené úspory spotřebitelů, kteří vloni zčásti neuskutečnili své nákupy kvůli lockdownu. Na druhé straně jde o navyšování zásob, a tedy i růst HDP, nejenom v důsledku záměrné přípravy podnikatelů k chystanému oživením ekonomiky, ale spíše kvůli nechtěnému hromadění nedokončené produkce vlivem nedostatku součástek či materiálů nezbytných pro kompletaci finálního výrobku či služby,“ vysvětluje ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.
Dodává, že skutečný a udržitelný růst ekonomiky však musí být tažen zejména soukromými investicemi, tedy pořízením majetku potřebného pro podnikání, především pak majetku nového, moderního, nepřekonaného například výrazným zpomalením jeho vlastní výroby.
Dlouhodobé investice bez podpory
To byl i důvod, proč loni komora tlačila na vládu, aby zavedla rychlejší odpisy dlouhodobého majetku. Během připomínkového řízení k takzvanému daňovému balíčku pro rok 2021 upozorňovala na to, že by se zrychlené odpisy neměly vztahovat pouze na první dvě odpisové skupiny. Vláda ale zrychlené odpisy i v třetí odpisové skupině nezavedla.
„Nebyl a není důvod, proč nepodpořit také další dlouhodobé investice. Konkrétně jsme navrhovali daňově zvýhodnit i pořízení investic zařazených do třetí odpisové skupiny, jde zejména o různá strojní a technologická zařízení, která se standardně amortizují deset let. Hospodářská komora navrhla odpis během čtyř let, z toho 50 procent hodnoty investice již v prvním roce,“ upřesňuje hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.
Tato chyba se projevuje v letošním roce. V situaci všeobecného nedostatku vstupů totiž právě menší investice mohly být realizovány jen stěží. Například jen s problémy mohou podnikatelé letos obnovit svůj vozový park spadající do druhé odpisové skupiny, když se prodloužily čekací lhůty na dodání automobilů z důvodu nedostatku čipů. Pokud by se ale firmy rozhodly pro dlouhodobější investici, rychlejšími odpisy podpořeny nebudou.
Mimořádné odpisy pro další rok
Hospodářská komora také zdůrazňovala, že vloni nastavený mezní termín pro zvýhodněné pořízení investic vnímá jako prozatímní, který by měl být operativně posunut v závislosti na vývoji koronavirové krize. Věří tak, že příští vláda prodlouží mimořádné odpisy i pro příští rok tak, aby měly skutečně šanci pomoci podnikatelům při realizaci jejich investic.
„Zároveň navrhujeme rozšíření mimořádných odpisů i na další odpisové skupiny, do kterých spadají náročnější investice a větší a dlouhodobější investiční akce. Podpora masivnějších investic nebude pouhým dárkem pro podnikatele, blahodárnost investic pocítí ve středně a dlouhodobém horizontu všechny vrstvy obyvatel naší země,“ uvádí viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Mimořádné odpisy stát zavedl v lednu 2021 v rámci takzvaného daňového balíčku. Vztahují se jen na hmotný majetek zařazený v první a druhé odpisové skupině, který byl pořízen v období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021.
Majetek zařazený v první odpisové skupině si může poplatník moci odepsat bez přerušení za dvanáct měsíců, namísto standardních tří let. Majetek zařazený ve druhé odpisové skupině pak bez přerušení za 24 měsíců, namísto standardních pět let.
Tomáš Rovný