Loňský odchod ředitele státní zbrojovky VOP CZ Marka Špoka se řeší podle informací Ekonomického deníku dodnes. Jádrem sporu je služební mobilní telefon a pokuta za jízdu bez dálniční známky. Spor se dokonce dostal před soud.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odvolala začátkem prosince ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka, který byl dlouhodobě kritizován zaměstnanci podniku. Důvodem byly podle ministryně dlouhodobé neutěšené výsledky podniku i problémy v komunikaci. Státní podnik je klíčovou zbrojovkou pro modernizace armádní techniky, vývoje, ale i přezbrojení na bojová vozidla pěchoty CV90 ze Švédska. Podnik je zaměřený na opravy vojenské techniky a strojírenskou výrobu pro armádu i civilní sektor. Zaměstnává zhruba 600 lidí.

Odchod ředitele státní zbrojovky Špoka se řeší podle informací Ekonomického deníku dodnes. Jádrem sporu je služební mobilní telefon a pokuta za jízdu bez dálniční známky. Spor se dokonce dostal před soud, jak zní informace Ekonomického deníku zevnitř státní zbrojovky.

„Bývalý ředitel VOP CZ Marek Špok nevrátil iPhone a podnik, který vedl, se s ním kvůli tomu soudí. Do 29. 12. 23 měl Špok vrátit do VOP CZ iPhone 13Pro 128Gb v hodnotě 14 990 korun a zaplatit pokutu za nepoužití dálniční známky na Slovensku ve výši 2 475,50 korun. Do toho termínu nic nevrátil ani neuhradil, tak VOP CZ k 20. 3. 24 podal žalobu k Okresnímu soudu ve Frýdku Místku sp. zn. 14C95/2024 o zaplacení částky, včetně příslušenství, což jsou zákonné úroky. 26.4. 24 Špok uhradil dálniční známku bez úroku proto jsme 3. 5. 24 vzali částečně žalobu zpět a trváme na mobilu a úrocích. 24. 7. 24 přišlo od soudu usneseni, že se řízení částečně zastavuje, ale nadále bude předmětem řízení telefon a úroky. Na soudu pracuje bývalá žena Marka Špoka,“ zní informace ze státního podniku VOP CZ.

Mohlo by vás zajímat

Otázky Ekonomického deníku na státní podnik VOP CZ. Foto: Jan Hrbáček
Mobilní telefon Apple iPhone 13 128GB Green. Ilustrační snímek. Foto: SBazar

Zbrojovka se k věci vyjadřovat nechce.

„Dobrý den, pane redaktore: K otázkám 1.-5. vám mohu pouze sdělit, že po dobou probíhajícího řízení nebudeme poskytovat žádný komentář k této věci. K otázce č. 6 vás odkážu na příslušný soud. Děkuji a přeji hezký den,“ zareagoval po urgenci absentujících odpovědí mluvčí VOP CZ Rostislav Rožnovský.

Ekonomický deník se s identickými otázkami obrátil i na bývalého ředitele VOP CZ Marka Špoka.

„iPhone jsem vrátil a mám od vracení protokol. Pokutu jsem nezaplatil, protože jsem byl na Slovensku služebně a služebním vozidlem. Ano, s VOP se soudím, ale chci vše vyřešit smírnou cestou a klidně i zaplatit nějakou hodnotu, kterou po mě budou představitele VOP požadovat. Přijde mi to rozumnější než dlouhé soudy. Snad Vám taková odpověď bude stačit,“ začal svou odpověď Marek Špok.

Když jej Ekonomický deník požádal o kopii protokolu o vrácení mobilu uzavřel komunikaci větou: „Já jej teď u sebe nemám. Originál má právník, který mě zastupuje. Ale pokusím se najít… …Nejde mi to vložit (do přílohy e-mailu – pozn. red.). Pokusím se zeptat právníka, jestli mi to může poslat.“

K otázce, zda jeho bývalá žena pracuje na frýdecko-místeckém soudu se Špok nevyjádřil vůbec.

Špoka odvolala Černochová i její předchůdce Metnar

Marek Špok vedl VOP CZ dvakrát. Poprvé jej z funkce odvolal ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar, podruhé jeho nástupkyně Jana Černochová. „Podnik má dlouhodobé problémy, které se bohužel panu řediteli Špokovi nedařilo řešit tak rychle, jak bychom potřebovali, i když zde udělal obrovské množství práce. Chceme VOP postavit na nohy, proto se nebudeme bát potřebných opatření, přestože právě ta personální nejsou vždy příjemná,“ uvedla loni v prosinci ke Špokově odvolání ministryně.

Podle ní se tehdy podnik nenacházel v dobré kondici a proto očekávala vedení, které přinese nové nápady. „Podnik není v jednoduché hospodářské situaci a je potřeba, aby do jeho čela přišel někdo s novými nápady. Je potřeba podnik stabilizovat ekonomicky i personálně, aby byl připraven na výrobu BVP a na další strategické projekty. Cílem není maximální zisk, ale efektivní podnik pro zajištění obranyschopnosti ČR,“ uzavřela odvolání Špoka Černochová.

Situace ve státní zbrojovce byla vyhrocená delší dobu a Marek Špok čelil obvinění zaměstnanců kvůli svému chování a nepřiměřený nátlak. Předseda odborů VOP CZ Tomáš Sýkora a dvě místopředsedkyně kvůli tomu složili funkce. Konkrétně šlo o to uzavření dohody o snížení osobního ohodnocení zaměstnanců podniku. To však státní podnik odmítal.

Loni v říjnu proto ministerstvo obrany zahájilo ve VOP CZ kontrolu. Situací se zabývala také vojenská policie. Špok tehdy uvedl, že se na vojenskou policii obrátil kvůli šíření nepravdivých informací.

Špok se stal ředitelem VOP CZ v létě 2022, předtím ho řídil v letech 2014 až 2019, kdy ho odvolal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Odvolání tehdy zdůvodnil nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku. V roce 2022 se stal Špok znovu ředitelem, a to bez výběrového řízení. Výjimku ze zákona ministerstvo odůvodnilo nutností obsadit pozici urychleně kvůli strategickým zakázkám, u kterých se předpokládá zapojení státního podniku.

Nynější šéf sněmovního výboru pro obranu Metnar na sociální síti X uvedl, že se Špok do čela podniku nikdy neměl vrátit. „Opakovaně jsem na toto upozorňoval a poukazoval na situaci, do které se VOP CZ dostal v roce 2019,“ tweetoval Metnar.

Podle Metnara byl na tom podnik v roce 2019 tak špatně, že neměl na výplaty. „Novému vedení trvalo přes dva roky, než se mu podařilo otočit směr a vyvést VOP CZ z červených čísel. Důvodem opětovného instalování tohoto ředitele nemohla být jeho dobrá práce a toto jsou výsledky personální politiky ministryně obrany,“ dodal.

(hrb)