Osm set šedesát milionů zlotých (cca 200 milionů eur) zaplatí polské ministerstvo národní obrany za satelitní systém pozorování Země. Rozvoj průzkumných schopností nezávislých na zahraničních partnerech je obrovským průlomem v polské armádě. Umožní jí se připojit k malé skupině ozbrojených sil s podobnými technologiemi. Očekává se, že systém bude uveden do provozu v příštím roce.
„Satelitní snímkování je základem účinné obrany, což nám ukázala situace na Ukrajině. Na východním křídle NATO nikdo tyto schopnosti nemá. Jedná se o nejlepší technologii na světě,“ řekl místopředseda vlády a ministr národní obrany Władysław Kosiniak-Kamysz při slavnostním podpisu smlouvy na dodávku satelitního systému dálkového průzkumu.
Tři armádní družice
Partnerem ministerstva národní obrany v programu MikroSAR bude konsorcium společností Iceye a Military Communication Works No. 1.
V rámci podepsaného kontraktu armáda získá tři satelity (Iceye bude zodpovědná za jejich výrobu a vypuštění na oběžnou dráhu) a pozemní modul pro analýzu dat se satelitní anténou na přívěsu (to je úkolem polské společnosti Wojskowe Zakłady Łączności).
Součástí kontraktu v hodnotě 860 milionů zlotých je i opční právo – ministerstvo obrany bude moci objednat další tři družice a mobilní pozemní segment.
Mohlo by vás zajímat
„Je to důležitý den, protože získáváme nezávislost v oblasti satelitního průzkumu a zobrazování,“ prohlásil vicepremiér Kosiniak-Kamysz.
„V těchto schopnostech budeme před mnoha našimi spojenci, včetně jaderných mocností. V příštím roce budeme moci tyto nejmodernější technologie na světě využívat,“ podotkl šéf ministerstva obrany.

Na oběžné dráze ještě letos, rozlišení 25 centimetrů
„Máme co do činění s koperníkovskou revolucí v oblasti průzkumných schopností polské armády. První polská družice bude na oběžné dráze ještě letos,“ informoval náměstek ministra Cezary Tomczyk.
Očekává se, že systém dosáhne plné funkčnosti v roce 2026. Radarové systémy satelitů se syntetickou aperturou (SAR) umožní armádě získat snímky zemského povrchu s rozlišením asi 25 cm, bez ohledu na denní dobu, počasí a úroveň oblačnosti.
Generální ředitel společnosti a spoluzakladatel společnosti Iceye Rafał Modrzewski poukázal na to, že technologie vyvinutá jeho společností již byla testována v těch nejtěžších podmínkách.
Po dobu tří let jsou data shromážděná a analyzovaná výrobním systémem Iceye využívána ozbrojenými silami Ukrajiny. Zkušenosti získané během této doby pak byly využity při vývoji produktů.
50 procent nákladů zůstane doma
Náměstek ministra Paweł Bejda podle Polska Zbrojna připomněl, že podepsaná dohoda zohledňuje zájmy domácích obranných závodů. „Je to splnění našeho závazku, že 50 procent výdajů na zbrojení půjde polským společnostem,“ poznamenal.
Ministr národní obrany Władysław Kosiniak-Kamysz zdůraznil, že z nových schopností bude těžit nejen armáda. Informace získané z družic budou užitečné také pro zemědělce, lesní hospodářství nebo krizový management v boji s následky přírodních katastrof.
Tak tomu bylo například na podzim loňského roku, kdy se společnost Iceye rozhodla sesbíranými daty podpořit Ústav meteorologie a vodního hospodářství, hasičský sbor a další složky působící v zatopených oblastech.

Objektivní informace téměř v reálném čase
Společnost ICEYE vlastní největší světovou konstelaci satelitů SAR (Synthetic Aperture Radar) a poskytuje objektivní informace téměř v reálném čase, čímž zajišťuje zákazníkům bezkonkurenční přístup k použitelným datům ve dne i v noci, a to i v náročných podmínkách prostředí. Společnost ICEYE poskytuje zpravodajské informace v odvětvích, jako je obrana a zpravodajství, pojišťovnictví, reakce na přírodní katastrofy a jejich odstraňování, bezpečnost, námořní monitorování a finance.
Doposud společnost vypustila 48 satelitů pro vlastní potřebu a pro své zákazníky.
Společnost ICEYE působí na mezinárodní úrovni a má pobočky ve Finsku, Polsku, Španělsku, Velké Británii, Austrálii, Japonsku, Spojených arabských emirátech, Řecku a USA. Má více než 700 zaměstnanců.