Specialista na důlní techniku, Opavský OSTROJ, vyrobil první „kvalifikační“ zakázku pro berlínskou pobočku společnosti Siemens. Jednalo se o elektromotorovou skříň o celkové hmotnosti necelých 19 tun a délce téměř pět metrů. Finanční objem první, kvalifikační, zakázky přesáhl 1,5 milionu korun. Dodávka zahrnovala rovněž montáž, provedení povrchových úprav a přepravu. V průběhu výroby se OSTROJ podílel také na návrzích změn výrobní dokumentace zakázky s cílem optimalizovat výsledný zákaznický produkt. Následovat by měl dlouhodobý a zajímavý kontrakt.
V roce 2020 OSTROJ úspěšně prošel auditem ze strany společnosti Siemens a byl schválen jako potenciální dodavatel její divize vyrábějící stroje a zařízení pro energetiku, které slouží například k výrobě elektrické energie na odlehlých a nepřístupných místech.
„Abychom se mohli účastnit výběrových řízení na dodávku svařenců, museli jsme úspěšně projít náročným zákaznickým auditem. Teprve poté následovalo zadání prvního tzv. kvalifikačního projektu, jehož zvládnutí bylo nezbytným předpokladem pro další poptávky ze strany tohoto náročného zákazníka, kterým Siemens bezesporu je. Věřím, že jsme obstáli a že nám to otevře dveře k dalším zakázkám,“ říká generální ředitel strojírenské společnosti OSTROJ Aleš Martínek.
Výroba elektromotorové skříně o hmotnosti 18 700 kg a rozměrech 4,65 metrů na délku, 3,8 metrů na šířku a 4,94 metrů na výšku se skládala ze tří částí – základního rámu, kondenzačního krytu a chladícího krytu. Výroba svařenců probíhala včetně montáže a nátěrů.
„Vyrobené kryty jsme osadili speciální izolační vatou a následně skříň montážně uzavřeli. Finální částí realizace zakázky byla povrchová úprava všech sestav. Bylo potřeba pečlivě kontrolovat přípravu ploch, tloušťky nátěrů a kvalitu výsledného povrchu,“ popisuje náročnost výrobního procesu ředitel divize Strojírna a lakovna společnosti OSTROJ Marek Jandačka.
Opavský výrobce musel v průběhu výroby dokládat veškeré dokumenty související se zakázkou, jako jsou atesty vstupního materiálu, certifikace pracovníků podílejících se na výrobě, kalibrace strojů i měřidel nebo protokoly o provedených zkouškách. Zákazník měl navíc předepsány výhradní dodavatele montážních komponentů, jako jsou např. těsnění, nýtovací matice nebo pérové podložky, které musel OSTROJ zajistit, což bylo poměrně organizačně a časově náročné.
Komplikovaná byla také doprava jednotlivých dílů k zákazníkovi. „Vzhledem k rozměrům, hlavně pak skoro čtyřmetrové šířce, musela mít přepravapřes Polsko a Německo do hlavního montážního závodu v Berlíně k dispozici doprovod,“ doplňuje Marek Jandačka.
Akciová společnost OSTROJ patří k nejstabilnějším firmám v České republice, na strojírenském trhu působí od roku 1948. Je ryze českou akciovou společností, její sídlo a výrobní závod se nachází v Opavě. Společnost zaměstnává zhruba 800 pracovníků především z regionu Opavska a dosahuje tržeb mezi 1,0 – 1,9 miliardy korun za rok (2016–2020).
Do výrobkového portfolia šesti divizí patří široká paleta výrobků a komponent od důlních strojů pro hlubinnou těžbu uhlí a rud, přes hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce, opracované lakované svařence, komplexní nástrojářská řešení a přesné obráběné dílce až po ocelové zápustkové výkovky. Součástí výrobních aktivit je i galvanické zinkování a chromování.
Tomáš Rovný