Neděle, 19. září, 2021

Ostrava uzavřela smlouvu na nový parkovací dům. Stavba za více než čtyři sta milionů korun začne v říjnu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava nabídne 465 parkovacích stání a 54 míst pro úschovu jízdních kol. Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti. Stávající kapacita původního parkoviště se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí. Po dobu jeho výstavby bude fungovat náhradní parkování. Ve výběrovém řízení uspěla společnost Geosan Group, se kterou město nyní uzavřelo smlouvu. Na realizaci stavby má firma 110 týdnů.

Parkovací objekt vznikne podle dokumentace projekční kanceláře Kania. Skládat se bude ze tří podzemních a čtyř nadzemních podlaží. Město za jeho výstavbu zaplatí 429,4 milionu korun včetně DPH. Z celkového počtu 465 míst bude 27 stání pro imobilní řidiče a šest pro dobíjení elektromobilů. 

Odsunutí zahájení výstavby

Parkovací dům bude vybaven pokročilým elektronickým odbavovacím systémem. Ve vytápěném a klimatizovaném přízemí objektu najde zázemí nemocniční lékárna, budou v něm veřejné toalety, obchodní jednotky i technické zázemí. 

Vizualizace parkovacího domu. Foto: Statutární město Ostrava

Ze strany ulice Hornopolní se vytvoří záliv v objektu, v němž bude umístěna zastávka MHD. Podzemní patra budou sloužit primárně k parkování zaměstnanců nemocnice, nadzemní patra pro veřejnost. 

„Parkovací dům bude náročnou stavbou, která potrvá přes dva roky, jedná se však o stavbu důležitou, která přinese parkovací kapacity nejen pro návštěvníky nemocnice, ale také například náhradu za parkování v místě, kde se brzy začne stavět vědecká knihovna Černá kostka. Zahájení stavby se oproti našemu předpokladu posunulo o čtyři měsíce, důvodem jsou problémy na stavebním trhu v důsledku pandemie covid, které se odrazily v neschopnosti některých firem zakázku dle své původní nabídky realizovat.  Jsme proto rádi, že se smlouvu nakonec podařilo podepsat se společností Geosan Group a práce mohou začít,“ řekla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

První etapa obnovy městské nemocnice

Parkovací dům bude v docházkové vzdálenosti od centra města i vlakové stanice Stodolní. Místa propojí nejen navazující hromadná doprava, ale také sdílené dopravní prostředky. Výstavba nového parkovacího domu je součástí první etapy aktuálně realizované obnovy městské nemocnice na základě schváleného generelu. 

„Po dobu výstavby parkovacího domu bude možné parkovat u galerie Plato. Na příjezdových komunikacích k místu bude zajištěno dopravní značení. Ze zmíněného odstavného parkoviště se lidé dostanou prostřednictvím městské hromadné dopravy. Chceme poprosit návštěvníky lokality, a zejména nemocnice, aby v následujících dvou letech, pokud možno, omezili vjezd do lokality osobními vozy a volili raději městskou hromadnou dopravu. Pro vjezd přímo do areálu nemocnice zůstane zachován vjezd z Hornopolní – sloužit bude pro sanitky i auta s pacienty, kteří budou kvůli svému zdravotnímu stavu potřebovat vjet dovnitř,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek. 

Vizualizace parkovacího domu. Foto: Statutární město Ostrava

K cestě z parkoviště u galerie Plato lze volit náhradní dopravu autobusem linky číslo 50. Změněna byla trasa autobusu linky číslo 99. 

V první fázi bude probíhat příprava území pro provádění zemních prací a následně vlastní stavební práce související s instalací železobetonových pilotů. Parkovací dům by měl být hotov do konce roku 2023.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter