INZERCE

Vyjma péče o lesní a půdní fond Vojenské lesy a statky v rámci servisních služeb pro resort obrany střeží objekty beze zbraně, zajišťují jejich venkovní a vnitřní úklid a údržbu komunikací, střelnic a jiných zájmových území. Foto: Ministerstvo obrany

Ostrahu objektů Obrany budou nadále zajišťovat Vojenské lesy a statky. Za 700 mio na čtyři roky

Nový šéf státního podniku Vojenské lesy a statky, kterého čerstvě hledá vedení Ministerstva obrany ČR, se nemusí o nedostatek práce pro své podřízené obávat. Podle zjištění Ekonomického deníku, plánuje stejné vedení, že 33 vojenských objektů útvarů a zařízení rezortu Obrany budou další čtyři roky hlídat právě Vojenské lesy a statky. Obrana za to hodlá zaplatit téměř 700 milionů korun.

Ministerstvo obrany posílá do vlády informaci o veřejné zakázce na ostrahu některých svých objektů. Ta by měla začít platit od ledna 2019 a skončit na konci roku 2022. Její hodnota je 688.375.848,- Kč bez DPH. Podle předkladatelů byl materiál projednán Pracovní skupinou pro transparentní veřejné zakázky dne 11. července 2018 s tím, že Ministerstvo obrany musí doplnit znalecký posudek (tzn. naplnění požadavku Pracovní skupiny pro transparentní veřejné zakázky v souvislosti s „3E“ – eficiency, economy, efectivity).

Ministerstvo obrany chce zadat zakázku napřímo jím zřizovanému státnímu podniku Vojenské lesy a statky v rámci tzv. „vertikální“ spolupráce. (O tomto tématu často píšeme, zejména v souvislosti se zakázkami Ministerstva vnitra pro Českou poštu či NAKIT)

„Důvodem zadání vertikální spolupráce je nemožnost zabezpečení ochrany objektů vlastními silami rezortu MO z důvodu nedostatečných tabulkových počtů osob. V případě nerealizování vertikální spolupráce budou ostrahu objektů zabezpečovat jednotlivé vojenské útvary a zařízení vlastními silami na úkor plnění jejich odborných úkolů. Vojáci vyčleněni na střežení objektů by se nemohli podílet na stěžejních úkolech zejména v oblasti zajištění obranyschopnosti České republiky
a v rámci plnění jejich úkolů ve prospěch Organizace Severoatlantické smlouvy,“
uvádí v materiálu zástupci ministerstva obrany.

„Předpokládaná hodnota byla stanovena výpočtem násobku počtu hodin poskytované služby tj. 3 326 418 hodin za 4 roky plnění a předpokládané hodinové sazby
za 1 hodinu poskytované služby ve výši 205,- Kč u objektů se standardními požadavky
(u exponovaných objektů činí sazba 215,- Kč/hod.). Hodinová sazba počítá s opětovným předpokládaným navýšením minimální mzdy,“
uvádí se v materiálu.

Pro přesnější představu předkládají také výpočet ceny práce zaměstnance Vojenských lesů a statků a příslušníka armády. „Nakupovaná služba je pro rezort Ministerstva obrany ekonomicky a funkčně výhodná: 1.) Voják z povolání je v porovnání s výdaji pro VLS ČR, s. p. 2,23 x dražší (rok 2017).

2.) Občanský zaměstnanec by byl jen asi o 1/10 dražší, ale převažovala by neekonomická kritéria výhodnosti před outsourcingem.

Výběrem jiného, než současného centrálního poskytovatele služby v otevřené soutěži, by se narušil jednotný způsob ochrany vybraných objektů jedním poskytovatelem služby podle zavedených pravidel nejen v celém rezortu MO, ale i u jednotlivých útvarů a zařízení, které již službu VLS využívají,“ dodávají zástupci Obrany.

Vojenské lesy a statky zabezpečují vstup a ochranu vojenských objektů nepřetržitě již od ledna 2005. Podle ministerstva jsou s poskytovanou službou dlouhodobé dobré zkušenosti, Vojenské lesy a statky poskytují také službu centrálního dohledu, k čemuž je v současné době uzavřeno 15 smluv s místy plnění na území celé České republiky a finančním objemem přesahujícím 31 mil. Kč měsíčně bez DPH.

Ministerstvo obrany řeší v souvislosti s Vojenskými lesy a statky také jednu zásadní otázku. Včera vypsalo výběrové řízení na jejich ředitele, jelikož ten předcházející, Josef Vojáček, uspěl v konkurzu na šéfa dalšího státního podniku – Lesy ČR. Vojáček vedl vojenské lesy od roku 2014. Zájemci o jeho bývalé místo se mohou hlásit do 7. září.

Jiří Reichl