Navzdory pokračující pandemii Covid-19 a jejím dopadům na ekonomiku obdržely soudy v roce 2021 druhé nejnižší množství insolvenčních návrhů za posledních deset let. Meziročně nových insolvencí ubylo o 12 procent. Letos se však příznivý trend s ohledem na růst úrokových sazeb a prudké zdražení energií nejspíš obrátí k horšímu.
Navzdory původním odhadům odborníků, kteří předpovídali nárůst počtu firem a fyzických osob v existenčních potížích, soudy řešily o 12 procent insolvenčních návrhů méně. Celkem se v roce 2021 jednalo o celkem 25 055 nových návrhů, z nichž se 17 390 týkalo nepodnikajících fyzických osob, 6577 podnikatelů či jiných OSVČ a 1088 firem (právnických osob).
„Obavy z nárůstu případů se nepotvrdily částečně proto, že insolvence kopírují vývoj ekonomiky s určitým zpožděním, ale také díky fungující vládní podpoře v podobě pokračujících antivirových programů a jednoduše i proto, že fyzické osoby nejsou příliš motivované své dluhy z dlouhodobého hlediska aktivně řešit. Nižší počet žádostí o insolvenci tak rozhodně neznamená, že by domácnosti a firmy přestaly mít ekonomické problémy.” vysvětluje Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce.
Výrazným faktorem poklesu zájmu dlužníků je pak podle Valáška i skutečnost, že lidí, kteří se oddlužit chtějí a splňují podmínky, postupně ubývá. „Ti, kteří se oddlužit chtěli, už tak většinou učinili. Pro ostatní je zpravidla ekonomicky přijatelnější setrvat v exekuci. Obvykle jde o lidi, kteří žijí ze dne na den. Vidina oddlužení za pět let za cenu toho, že se budou muset ještě více uskromnit, je pro ně příliš vzdálená,“ vysvětluje. Režimy exekuce a insolvence mají totiž zákonem dané odlišné podmínky a rozdíl v částce, která dlužníkům reálně měsíčně zůstane, může činit až 6000 korun.
Vývoj počtu insolvenčních návrhů pro rok 2022 podle Valáška není možné příliš spolehlivě predikovat. Lze vytušit, že lidí a firem ve finanční tísni bude přibývat zejména v důsledku zrychlující inflace, prudkého růstu cen energií a skokového zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky. „Svižný růst úrokových sazeb lidem ztíží získání úvěrů a zároveň jim prodraží ty stávající. Pokud někomu končí fixace hypotéky, mohou ho splátky najednou vyjít i o několik tisíc měsíčně dráž,“ varuje Tomáš Valášek.
Společnost Insolvence 2008 zajišťuje systémovou integraci, IT služby a odborné vzdělávání pro insolvenční správce. Její IT systém používá téměř polovina insolvenčních správců v Česku. Technologické zázemí a podporu zajišťuje mateřská společnost GRIT – kapitálově česká softwarová společnost se sídlem v Brně, kterou vlastní Dalibor Damborský a František Bezděk.
Tomáš Rovný