Čína, Japonsko a Jižní Korea se v neděli v jihokorejském Soulu dohodly na obnovení ekonomické spolupráce. Chtějí uspíšit vznik zóny volného obchodu.
Korejská prezidentka Pak Kun-hje, japonský premiér Šinzó Abe a jeho čínský protějšek Li Kche-čchiang se v neděli na třístranném summitu shodli, že po třech letech obnoví vzájemnou, nejen ekonomickou, spolupráci. Vedle spolupráce v hospodářské oblasti se politici dohodli na společném postupu proti terorismu a severokorejské nukleární hrozby, jak informovala agentura Bloomberg. Jednalo se o první trilaterální summit po více než třech letech.
Teritoriální a historické spory zvýšily napětí na minulém summitu, který se konal v roce 2012. Přesto se však podíl ekonomik těchto tří zemí na světovém HDP zvýšil na 20 %. Došlo rovněž k nárůstu vzájemných investic a Čína se stala největším obchodním partnerem jak pro Japonsko, tak pro Jižní Koreu.
„Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v našich snahách udržet mír a stabilitu v celém regionu a to i přes historické sváry. Chceme hledět do budoucna,“ prohlásila jihokorejská prezidentka.
Zástupci tří zemí se také dohodli na posílení úsilí o vytvoření dohody o volném obchodu. Nejedná se o novou iniciativu. Portál Japanisetimes.co uvedl, že myšlenka na vytvoření zóny volného obchodu se objevila již v roce 2012. Nyní jsou rozhovory o volném obchodu mezi Koreou, Japonskem a Čínou navíc aktuální i vzhledem k ekonomickému zpomalení v regionu.
Dohoda však ještě může narazit na to, že Čína ani Jižní Korea nejsou členy transpacifické spolupráce (TPP). Japonsko však součástí TPP je, a tak bude třeba vyřešit vzájemný vztah zamýšlené zóny volného obchodu mezi třemi asijskými ekonomickými mocnostmi a právě zmíněnou transpacifickou dohodou o spolupráci.
-usi-