Testovací jednotka rafinérských produktů ORLEN Laboratorium v Trzebinii je první laboratoří v Polsku a třetí na světě, která získala akreditaci pro pokročilé metody testování vodíku v automobilovém průmyslu. Kladné hodnocení Polského akreditačního centra má pro výrobce vodíku – ORLEN Południe klíčový význam. V roce 2024 si ORLEN Laboratorium klade za cíl zajistit akreditaci pro svou druhou laboratoř ve Włocławku, kde bude brzy sídlit vodíkový hub. V České republice mohou motoristé tankovat vodík již na čerpacích stanicích ORLEN Benzina v Praze a Litvínově. To je jen začátek, protože síť skupiny ORLEN se má během příštích šesti let rozšířit na více než 100 vodíkových čerpacích stanic v Polsku, České republice a na Slovensku.

Od 1. ledna 2025 bude každá laboratoř na výrobu vodíku pro účely certifikace výrobků povinna mít akreditaci každé metody zkoušení kvality vodíku a procesu odběru vzorků vodíku. Je pozoruhodné, že akreditace pro jednotku pro testování rafinačních produktů v Trzebinii byla zajištěna téměř rok před regulačními požadavky, což umožnilo okamžité zahájení dalších prací na vodíku pro automobilový průmysl. To je velmi výhodné pro výrobce vodíku, společnost ORLEN Południe, která bude těžit z možnosti nechat si certifikovat svůj výstup vodíku a provádět další testy v akreditované laboratoři.

„Vodík jako klíčový faktor energetické transformace hraje důležitou roli i ve strategické vizi skupiny ORLEN. Abychom zdůraznili náš závazek vůči tomuto palivu, vyčlenili jsme do roku 2030 7,4 miliardy zlotých na související investice s primárním zaměřením na vodíkovou mobilitu. Rozšiřujeme infrastrukturu vodíkových čerpacích stanic, zavádíme stanice pro autobusy, nákladní automobily a osobní automobily a zároveň testujeme první lokomotivu na vodíkový pohon. Nedávné rozšíření akreditace naší laboratoře v Trzebinii o testování vodíku pro automobilový průmysl představuje další významný krok vpřed v této oblasti. Těší mě, že jsme se zařadili po bok prestižních protějšků ve Velké Británii a Spojených státech. Tento úspěch by nebyl možný bez pečlivých příprav a obětavosti celého našeho týmu, kterému patří velké poděkování,“ říká vedoucí kanceláře ORLEN pro vodíkové technologie a syntetická paliva Grzegorz Jóźwiak.

Akreditaci testovací jednotky v Trzebinii, jako průkopníka v Polsku, předcházely tři roky příprav, podpořené strategickou spoluprací s Národní fyzikální laboratoří Spojeného království, předním institutem pro testování automobilového vodíku. Program zkoušení způsobilosti, do kterého byla polská laboratoř přizvána v důsledku této spolupráce, potvrdil její způsobilost a kvalifikoval ji k tomu, aby mohla požádat o akreditaci, jako jedno z pouhých čtyř zařízení na světě.

Mohlo by vás zajímat

Tým analytické jednotky laboratoře ORLEN, který neustále usiluje o dokonalost, se zavázal rozvíjet své kompetence a znalosti v oblasti testování vodíku pro automobilový průmysl, a to i prostřednictvím členství v partnerském projektu HyQuality Europe – Clean Hydrogen Partnership, který probíhá v letech 2023–2025. Projektové konsorcium, které sdružuje 12 partnerů, je složeno z kvalifikovaných výzkumných pracovníků z akademické sféry a průmyslu šesti evropských zemí. Jejím hlavním cílem je zvýšit spolehlivost vodíkových čerpacích stanic (HRS), což v konečném důsledku podpoří důvěru investorů, provozovatelů a spotřebitelů. Jako účastník bude společnost ORLEN Laboratorium příjemcem řešení dodávaných v rámci projektu, od nichž se očekává, že budou řídit kapacity skupiny ORLEN v oblasti výroby vodíku.

V roce 2023 uvedlo ORLEN Laboratorium do provozu svou druhou laboratoř pro testování vodíku pro automobilový průmysl v Centru pro testování hnojiv a životního prostředí ve Włocławku, která bude v konečném důsledku poskytovat služby laboratorní analýzy pro nově spuštěný Hydrogen Hub ve Włocławku. V roce 2024 se plánuje zajištění akreditace pro metody testování vodíkového paliva na tomto místě a také pro proces odběru vzorků vodíku prováděný logistickým oddělením ORLEN Laboratorium.

V souladu se svou aktualizovanou strategií do roku 2030 skupina ORLEN také rozšiřuje svou síť vodíkových čerpacích stanic 24/7, a to jak v Polsku, tak v zahraničí. V roce 2021 společnost ORLEN spustila první polské centrum pro výrobu vodíku pro automobilový průmysl, které více než rok dodávalo vodíkové palivo do pilotní vodíkové čerpací stanice v Krakově. Později v tomto roce budou polským motoristům zpřístupněny vodíkové čerpací stanice také v Poznani a Katovicích. Do poloviny roku 2025 plánuje ORLEN zprovoznit další vodíkové stanice v Bílsku-Bělé, Gorzówě Wielkopolském, Wałbrzychu, Krakově, Włocławku, Gdyni, Piłe a Varšavě. Jejich výstavba bude financována prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a Národního fondu na ochranu životního prostředí.

V České republice mohou motoristé tankovat vodík již na čerpacích stanicích ORLEN Benzina v Praze a Litvínově. To je jen začátek, protože síť skupiny ORLEN se má během příštích šesti let rozšířit na více než 100 vodíkových čerpacích stanic v Polsku, České republice a na Slovensku.

ORLEN je také předním účastníkem dvou Vodíkových údolí – Mazovského vodíkového údolí založeného v roce 2022 a Jantarového vodíkového údolí, které o rok později vzniklo v Gdaňském vojvodství mezinárodním konsorciem 11 subjektů. Projekt Amber Hydrogen Valley je prvním projektem v Polsku, který získal certifikaci od Mission Innovation a Clean Hydrogen Partnership jako vlajkový projekt vodíkového údolí. Posledně jmenovaný projekt zahrnuje spuštění obnovitelných zdrojů výroby vodíku a vytvoření první flotily přístavních vozidel na vodíkový pohon na světě, která budou sloužit přístavu Gdyně.

(nik)