Sobota, 13. srpna, 2022

Orlen Unipetrol hledá dobré nápady. Naváže spolupráci se sedmi start-upy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dobré nápady se vždy hodí. Přes 50 start-upů a menších firem se přihlásilo do programu spolupráce s rafinerskou a petrochemickou společností Orlen Unipetrol. Zmíněná společnost se rozhodla navázat spolupráci se sedmi z nich. Třem firmám nabídnou spolufinancování jejich projektů z oblasti průmyslové bezpečnosti, sdílení dat a robotizace výrobních procesů.

Orlen Unipetrol chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální a do roku 2030 významně zvýšit podíl výroby pokročilých biopaliv a petrochemikálií z odpadních materiálů. Rozvinout chce nové typy výrobních aktivit s využitím energie z obnovitelných zdrojů. Pro urychlení technologického rozvoje směrem k udržitelným a odpovědným řešením nabídl spolupráci start-upům a malým společnostem s inovativními nápady.

„Z padesáti nabídek jsme k finálním prezentacím pozvali autory dvanácti projektů z Česka, Slovenska, Německa, Maďarska a Nizozemí. Vybrali jsme tři výherce a projekty dalších čtyř byly pro nás natolik zajímavé, že jsme se rozhodli spolupracovat i s nimi. Spolupráci budeme rozvíjet směrem k optimalizaci procesů a vývoji nových produktů zejména v oblastech cirkulární ekonomiky, digitalizace, zpracování dat, umělé inteligence a internetu věcí,“ řekl Martin Gajdoš, ředitel strategie skupiny Orlen Unipetrol.

Autorům třech vítězných projektů nabídl Orlen Unipetrol vedle spolupráce také finanční odměnu. Jedná se o brněnskou společnost Invanta s projektem AI Safety, který rozvíjí možnosti umělé inteligence v oblasti průmyslové bezpečnosti. Orlen Unipetrol využije i projekt Delivery Robot od brněnského start-upu Bring Auto. Ten může významným způsobem pomoci robotizovat a automatizovat menší i větší úkoly, které vyžadují přepravu osob, materiálu či výzkumných vzorků.

Další projekt Tretus společnosti bits and bytes technology byl původně zaměřený na inteligentní správu nemovitostí a vyhodnocení činnosti pracovníků facility managementu. „Tento projekt hodláme využít k digitalizovanému předávání informací mezi jednotlivými týmy obsluhy pokusné základny a výzkumných pracovníků, což zpřesní a zefektivní provádění jednotlivých výzkumných úkonů,“ vysvětlil ředitel výzkumného centra Orlen UniCRE Jiří Hájek.

Orlen Unipetrol nabídl spolupráci také dalším společnostem. Pomůže rozvinout projekt RevSep zaměřený na vývoj destilačních procesů. Věnovat se bude také projektu H2ICE od ČVUT, který se zabývá využitím vodíku jako paliva pro spalovací motory. Spolupracovat bude také se společností Neuron Soundware na projektu diagnostiky strojů a prediktivní údržby pomocí vyhodnocování zvuků strojů a s firmou Biograda na projektu zpracování biologicky rozložitelných odpadů a výroby biouhlíkového substrátu.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a síť čerpacích stanic Benzina.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter