ORLEN Unipetrol, česká dceřiná společnost polské skupiny ORLEN, buduje ve svém výrobním závodě v Kralupech nad Vltavou rekuperační jednotku. Cílem projektu je zvýšit energetickou účinnost kralupské rafinerie využitím odpadního tepla spalin, které byly dříve vypouštěny do ovzduší. V průběhu jednoho roku umožní zařízení získat tolik tepla, kolik by stačilo k vytápění téměř 10 000 domácností, oznámila skupina ORLEN.
Pomocí rekuperační jednotky bude teplo spalin využito k ohřevu kondenzátu turbíny a výrobě napájecí vody pro kotle s využitím v různých procesech závodu. Zavedení rekuperační jednotky povede k významným úsporám energie ve výši 5 MW tepelné energie za hodinu.
V průběhu jednoho roku umožní zařízení získat tolik tepla, kolik by stačilo k vytápění téměř 10 000 domácností.
Inovativní řešení použité v tomto projektu pochází z nápadu zaměstnance vývojového oddělení společnosti ORLEN Unipetrol a bylo vyvinuto inženýry společnosti ORLEN Unipetrol. Projekt v hodnotě přibližně půl miliardy korun (cca 100 milionů zlotých) je v souladu se závazkem skupiny ORLEN dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.
Mohlo by vás zajímat
„Skupina ORLEN, která je průkopníkem energetické transformace ve střední Evropě, přijímá konkrétní opatření ke zmírnění dopadu své činnosti na životní prostředí. Rekuperační jednotka budovaná v naší rafinérii v Kralupech v České republice představuje významný krok ke zvýšení energetické účinnosti závodu, který bude mít nejen pozitivní dopad na životní prostředí, ale povede také ke snížení provozních nákladů. Projekt je založen na špičkové technologii polymerních výměníků tepla a řešení navrhla společnost ORLEN Unipetrol. V následujících letech bude naše angažovanost ve výzkumu a vývoji v oblasti ekologických technologií klíčovým motorem vývoje skupiny ORLEN, který přispěje k dosažení našich strategických cílů a aspirací,“ říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti ORLEN Daniel Obajtek.
Investice v kralupské rafinérii zahrnuje instalaci systému, který bude rekuperovat teplo ze spalin vznikajících při spalovacích procesech v pecích na bloku 25, kde probíhá základní destilace ropy a další související procesy. Společnost ORLEN Unipetrol využije tuto zachycenou energii k ohřevu napájecí vody kotle, která je nezbytná pro výrobu hnací páry pro hlavní stroje v jednotce fluidního katalytického krakování v kralupské rafinérii.
„Zvyšování energetické účinnosti je jedním z pilířů strategie společnosti ORLEN Unipetrol a nezbytným krokem na cestě k uhlíkové neutralitě skupiny ORLEN v roce 2050. Do roku 2030 plánujeme vynaložit 30 miliard korun (což odpovídá přibližně 5,3 miliardy zlotých) na projekty, které nám pomohou snížit emise skleníkových plynů a zvýšit efektivní využívání energie v našich provozech. Investice do opětovného využití tepla ze spalovacích produktů patří mezi klíčové strategické iniciativy společnosti,“ říká člen představenstva společnosti ORLEN Unipetrol Maciej Romanów.
Napájecí voda pro kotle musí mít jedinečné fyzikálně-chemické vlastnosti, které ji činí vhodnou pro energetické aplikace.
V současné době pochází veškerá napájecí voda pro kotle využívaná v závodě společnosti ORLEN Unipetrol v Kralupech z místní teplárny. Proces její výroby zahrnuje ohřev vody na vysokou teplotu, což usnadňuje účinnou výrobu páry, která již probíhá v rámci rafinerie. V závěrečné fázi použití dochází ke kondenzaci páry. Vzniklý kondenzát společnost Unipetrol vrací do kogenerační jednotky k chemické a fyzikální úpravě a opětovnému ohřevu.
Blížící se spuštění rekuperační jednotky představuje pro společnost ORLEN Unipetrol milník, který jí umožní ohřívat část kondenzátu a vyrábět technologicky důležitou vodu pro výrobu páry ve vlastní rekuperaci tepla ze spalin. Díky přibližně 5 MW tepelné energie obsažené ve spalinách umožní systém ohřát vodu na 170 stupňů Celsia. Kralupská rafinerie tak dosáhne schopnosti vyrábět přibližně třetinu potřebné napájecí vody do kotle samostatně, aniž by se musela uchýlit k dalšímu spalování fosilních paliv.
To se projeví v potenciálním snížení emisí CO2 v celém procesu výroby napájecí vody do kotle o 15 000 tun ročně.
Inovativní systém rekuperace tepla budovaný v Kralupech je založen na průkopnickém řešení vyvinutém inženýry z české společnosti skupiny ORLEN. Klíčovým bodem je použití speciálních polymerních výměníků tepla odolných vůči kyselinám vznikajícím při ochlazování spalin. Tato konstrukce umožňuje ochlazovat plyn pod teplotu, při které kondenzují kyseliny, a získat ze spalin dodatečné teplo ve srovnání s použitím běžných kovových výměníků tepla. tradiční kovové výměníky vyžadují udržování vyšších teplot plynu, aby se zabránilo korozi způsobené kyselinami. Doprovodným účinkem rekuperace odpadního tepla ze spalin bude jeho vypouštění do atmosféry s nižší teplotou.
Společnost ORLEN Unipetrol, přední hráč v rafinérském a petrochemickém sektoru v České republice, působí jako součást skupiny ORLEN od roku 2005.
Společnost ORLEN Unipetrol, která se specializuje na zpracování ropy a výrobu, distribuci a prodej automobilových paliv, petrochemických výrobků, zejména plastů, a hnojiv, zaujímá ve všech těchto oblastech svého podnikání významné postavení v České republice i na širším středoevropském trhu.
Aktiva české skupiny zahrnují rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, Paramo v Pardubicích, Spolanu v Neratovicích, REMAQ v Otrokovicích a dvě výzkumná pracoviště v Litvínově a Brně.
Kromě toho ORLEN Unipetrol vlastní síť čerpacích stanic ORLEN v České republice a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku.
Z hlediska tržeb patří ORLEN Unipetrol k největším podnikům v České republice a zaměstnává téměř 6 000 pracovníků. Společnost ORLEN Unipetrol se rovněž angažuje v oblasti společenské odpovědnosti, zejména v podpoře udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a ekologických iniciativ.
(nik)