Společnost skupiny ORLEN – PGNiG Upstream Norway AS (PUN) – podepsala dohodu s norskou společností Wintershall Dea Norge AS o výměně podílů v upstreamových aktivech v Norsku. PUN získá podíl v oblasti Idun Nord a rozšíří své podíly v oblasti objevů Adriana a Sabina. Výměnou za to převede menší část svého podílu na poli Ærfugl Nord na společnost Wintershall Dea. Transakce zvýší vytěžitelné zásoby zemního plynu společnosti PUN o více než 0,4 miliardy metrů krychlových. ORLEN podle svého prohlášení očekává se, že výměna aktiv optimalizuje portfolio licenčních podílů společnosti v oblasti Skarv, což se promítne do vyšší efektivity a nižších celkových nákladů na správu těchto aktiv.
„Skupina ORLEN zaujímá významné místo mezi předními společnostmi působícími na norském kontinentálním šelfu. Této pozice jsme dosáhli díky strategické integraci našich norských společností, konzistentnímu organickému růstu a následným akvizicím. Disponujeme širokým a atraktivním portfoliem licencí, které můžeme aktivně spravovat výměnou licenčních podílů s ostatními hráči na tomto trhu. Naším zastřešujícím cílem v těchto snahách je zlepšit výrobní kapacity skupiny ORLEN, zejména pro zemní plyn. Dohoda, kterou jsme dnes podepsali se společností Wintershall Dea Norge, je důležitým krokem vpřed, který rozšiřuje naše zásoby plynu na norském kontinentálním šelfu o více než 0,4 miliardy metrů krychlových a zároveň zvyšuje efektivitu. Tento milník nám pomůže udržet stabilní úroveň objemů dodávaných do Polska v nadcházejících letech, a tím posílit energetickou bezpečnost Polska,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva ORLEN Daniel Obajtek.
Na základě dohody mezi společnostmi PGNiG Upstream Norway a Wintershall Dea Norge vymění skupina ORLEN 3,08procentní podíl v poli Ærfugl Nord za podíly ve výši 11,92 procent v poli Idun Nord a 1,92 procenta v licenci PL211 CS, která zahrnuje pole Adriana a Sabina, za účelem harmonizace vlastnictví licencí v oblasti Skarv.
Transakce bude mít pozitivní vliv na celkové vytěžitelné zásoby plynu skupiny ORLEN v norském kontinentálním šelfu a zvýší čisté zásoby o 0,42 miliardy metrů krychlových. Kromě toho poskytuje společnosti PUN příležitost optimalizovat svůj výrobní profil. Vzhledem k tomu, že pole Idun Nord a objevy Adriana a Sabina teprve budou uvedeny do provozu, výměna umožní odložit část produkce do budoucích let, ve kterých se očekává přirozený pokles produktivity v současnosti produkujících polí. To přispěje ke stabilizaci objemů plynu pocházejícího z vlastních provozů skupiny ORLEN na norském kontinentálním šelfu, který je do Polska přepravován plynovodem Baltic Pipe.
Mohlo by vás zajímat
Po dokončení transakce, která čeká na schválení Norským ropným ředitelstvím, bude podíl společnosti PUN na všech polích zapojených do burzy činit 11,9 procent, což odráží její zájem o pole Skarv – ústřední bod operací skupiny ORLEN na norském kontinentálním šelfu. Tato konsolidace zájmů přinese synergie, které podpoří efektivnější řízení a provoz celé oblasti a zvýšení její hodnoty.
Na poli Idun Nord se nacházejí vytěžitelné zásoby odhadované na 3,3 milionu metrů krychlových ropného ekvivalentu: 0,3 milionu metrů krychlových ropy a 3 miliardy metrů krychlových plynu, z čehož 0,35 miliardy metrů krychlových plynu bude připsáno PUN. V červenci 2023 norské orgány schválily plán rozvoje a provozu pro Idun Nord. Výroba, jejíž zahájení je naplánováno na rok 2027, bude probíhat s využitím zařízení na poli Skarv. Po dokončení transakce budou partnery společnosti PUN na poli Idun Nord společnosti Equinor (s podílem 36,17 procent), Wintershall Dea Norge (28,08 procent) a Aker BP (23,84 procent).
Společnost PGNiG Upstream Norway již vlastní desetiprocentní podíl v licenci na objevy lodí Adriana a Sabina, kterou koupila v červnu tohoto roku. Akumulace byly objeveny v prvním čtvrtletí roku 2021. Podle předběžných odhadů se jejich celkové vytěžitelné zdroje mohou pohybovat od 38 do 88 milionů barelů ropného ekvivalentu. Tyto objemy lze potvrdit po vyvrtání hodnotícího vrtu, který je plánován na začátek roku 2024. Pokud by se objevy rozvinuly, mohly by být Adriana a Sabina napojeny na zařízení na poli Ærfugl a odtud na infrastrukturu Skarvova pole. Po transakci budou licenčními partnery společnosti PUN společnosti Wintershall Dea Norge (38,08 procent, provozovatel), Petoro (35 procent) a Aker BP (15 procent).
Rozvoj nalezišť Idun Nord a objevy Adriana a Sabina s využitím těžebních zařízení na poli Skarv by zlepšily ziskovost těžby v této oblasti tím, že by snížily náklady na zahájení těžby z nových ložisek a ještě účinněji využívaly stávající infrastrukturu. Snížilo by se také uhlíková stopa výrobního procesu, která se u pole Idun Nord odhaduje na pouhých 4,5 kg CO2 na barel ropného ekvivalentu.
V důsledku výměny aktiv se podíl společnosti PUN na poli Ærfugl Nord sníží o 3,08 procent na 11,92 procent. Dalšími licenčními partnery budou Aker BP (30 procent, provozovatel), Equinor (30 procent) a Wintershall Dea Norge (28,08 procent).
Dohoda se společností Wintershall Dea Norge je další transakcí, kterou skupina ORLEN v letošním roce dokončila na norském kontinentálním šelfu. Po akvizici destiprocentního podílu na polích Adriana a Sabina v červnu koupila společnost PGNiG Upstream Norway v listopadu všechny podíly ve společnosti KUFPEC Norway, která vlastní podíly v pěti těžebních polích. V důsledku toho v příštím roce vzroste roční produkce PUN o 1 miliardu metrů krychlových zemního plynu na 4 miliardy metrů krychlových.
Norský kontinentální šelf patří mezi klíčové zahraniční trhy, na kterých skupina ORLEN působí. Prostřednictvím Baltic Pipe může ORLEN dodat do Polska více než 8 miliard metrů krychlových norského plynu, přičemž stále větší podíl na objemech pochází z vlastní produkce. Do konce roku 2030 plánuje skupina zvýšit těžbu plynu z norských aktiv na více než 6 miliard metrů krychlových ročně.
(nik)