Rusové dokončili první potrubí nového plynovodu Nord Stream 2, dokonce už jej naplnili zemním plynem. Logicky se nabízí následující postup: spustit plynovod co nejdříve a omezit tím tlak na růst cen plynu do extrémních hodnot. Jenže tak lehko to nepůjde: Němci trvají na tom, že nejprve nový plynovod důkladně posoudí.
Společnost Nord Stream 2 ze skupiny Gazprom se dnes pochlubila, že je připravena ke startu. První potrubí nového baltského plynovodu z Ruska do Německa je již naplněno plynem a „natlakováno“ na 103 barů. Druhé potrubí má brzy následovat. Rusko je tedy připraveno navýšit dodávky na klíčový německý trh a jeho prostřednictvím do dalších zemí včetně České republiky. Jenže něco tu chybí, a sice certifikace podmínek provozu nového plynovodu.
Německý regulátor Bundesnetzagentur potvrzuje, že již má od Gazpromu všechny potřebné dokumenty. Jeho žádost začalo posuzovat 8. září, na rozhodnutí má čtyři měsíce. Během nich rozhodne, zda plynovod vyhovuje pravidlům liberalizovaného energetického trhu včetně přístupu třetích stran k přepravě. Jak upozorňuje analytická firma ICIS, druhý schvalovací proces následně proběhne u Evropské komise, což zabere další dva až čtyři měsíce. Poté se k věci vrátí Bundesnetzagentur a během dvou měsíců vydá finální rozhodnutí.
To by znamenalo, že první plyn z Nord Streamu 2 se dostane na evropský trh nejdříve v květnu, ale možná až v červenci příštího roku. Aktuální problémy v dodávkách zemního plynu, které vyhnaly ceny pro zimní sezonu 2021/22 do rekordních hodnot, tak už Nord Stream 2 nemůže zmírnit.
Nord Stream 2 bude mít po dokončení přepravní kapacitu 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, tedy stejnou jako starší baltský plynovod Nord Stream zprovozněný v letech 2011 a 2012. Gazprom v srpnu uvedl, že do konce letošního roku je schopen novým plynovodem dodat do Německa 5,6 miliardy m3. Vzhledem k časově náročnému schvalování u regulátora to však není příliš reálné.
Objevují se nicméně spekulace, že by německý regulátor mohl udělil dočasné povolení k provozu s ohledem na kritický stav trhu s plynem. Takové rozhodnutí by však narazilo na odpor jak v Německu, tak u Evropské komise. Mezi členy Evropského parlamentu či od německé strany Zelených zaznívá dokonce názor, že Nord Stream 2 by vůbec neměl být spuštěn do provozu. Zvyšuje totiž závislost EU na dovozu ruského plynu, ale také emise skleníkových plynů.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba