Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek otevřel mobilním operátorům cestu ke snazší výstavbě telekomunikačních věží. Schválil pozměňovací návrh k novele zákona o elektronických komunikacích, který umožňuje mobilním operátorům stavět anténní stožáry až padesátimetrové výšky i v chráněných krajinných oblastech a přírodních parcích bez ohledu na to, zda ovlivní ráz krajiny. Ministerstvo životního prostředí je proti.

Pozměňovací návrh předložený předsedou hospodářského výboru Ivanem Adamcem (ODS) je kratičký. Mění pouze jediný odstavec zákona o ochraně přírody a krajiny. Na výstavbu stožárů s mobilními anténami o výšce do 50 metrů bude mít ale dalekosáhlý vliv. Mobilní operátoři je budou moci stavět v zájmu rozšíření pokrytí Česka telefonním signálem i bez souhlasu orgánů ochrany přírody.

Podle Adamce má návrh usnadnit držitelům přídělů rádiových kmitočtů plnit podmínky Českého telekomunikačního úřadu. „V současném stavu je ovšem výstavba základnových stanic, které jsou k pokrytí území mobilním signálem nezbytné, prakticky velmi obtížná,“ konstatoval Adamec v odůvodnění návrhu. „Operátoři vedou s orgány ochrany přírody okolo 100 sporů, kde důvodem jsou především zcela nekoordinovaná stanoviska příslušných orgánů ochrany přírody ohledně narušení krajinného rázu stavbou základnové stanice,“ dodal.

Návrh se navíc netýká všech komunikačních věží, ale pouze těch, které musí operátoři stavět podle závazků, které jim plynou z aukcí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). U závazků z aukcí operátoři často ani nemají na výběr, kde věže s anténami postaví. „Jiný státní úřad – ČTÚ – na nás cílí velkými sankcemi, abychom tam to pokrytí udělali,“ apeloval na členy hospodářského výboru předseda České asociace elektronických komunikací Rostislav Kocman.

Mohlo by vás zajímat

Za přijetí Adamcova pozměňovacího návrhu se dále postavil i vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko. Nutnost chránit krajinný ráz považuje za jednu z největších brzd výstavby v periferních oblastech Česka. Připomněl také potíže, k nimž kvůli nízkému pokrytí mobilním signálem docházelo na Jesenicku během podzimních povodní. „Jesenicko je periferní oblast a to, že tam nebylo pokrytí, nebylo dáno jenom tím, že povodně vyřadily některé komunikační věže z provozu, ale tím, že jejich hustota je tam celkově malá,“ uvedl.

Resort životního prostředí: Vyčkejte na novou metodiku

Nutnost posilovat mobilní infrastrukturu si uvědomuje i ministerstvo životního prostředí. A dle slov náměstka ministra Eduarda Levého na čtvrtečním jednání hospodářského výboru je připraveno telekomunikačním společnostem vycházet vstříc.

„Udělali jsme si rychlou analýzu výstavby telekomunikačních věží na území chráněných krajinných oblastí a ukázalo se, že nemáme dořešeno jen pět procent,“ prohlásil. Připomněl také, že resort připravuje novou metodiku, která má posuzování krajinného rázu posunout do 21. století a reagovat i na potřebu rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Zákonodárce požádal, aby vyčkali na její schválení.

Ke zdrženlivosti vyzval své výborové kolegy také poslanec Michal Kučera (TOP 09). „Argumentace extrémními případy, jako jsou povodně, mi přijde nefér. Chráněné krajinné oblasti jsou chráněné z nějakého důvodu. Společnost se rozhodla, že je bude chránit. Takto do nich zasahovat nepovažuji za šťastné,“ zdůraznil.

Periferní oblasti České republiky, jako jsou například příhraniční hory, podle něj mají často jediné bohatství, a tím je právě příroda a krajinný ráz. Díky tomu mohou tyto relativně chudé regiony profitovat alespoň z cestovního ruchu. Veškeré zásahy do krajinného rázu je proto zapotřebí dělat s opatrností a citem. „Mělo by se více postupovat v souladu s ministerstvem životního prostředí a najít řešení, kde budou mít souhlasné stanovisko obě ministerstva,“ uvedl Kučera.

Ostatně hospodářský výbor nedávno schválil jiný pozměňovací návrh, který v odůvodněných případech omezuje aplikaci územní plánovací dokumentace. „To už je jeden krok, který urychluje výstavbu telekomunikační infrastruktury,“ dodal Kučera.

I přesto nakonec v rozhodnutí výboru jednoznačně převážily ekonomické zájmy, snad i v souladu s apelem Ivana Adamce, že jde o jednání hospodářského výboru, a nikoliv výboru pro životní prostředí. Členové výboru pozměňovací návrh většinou hlasů podpořili a předloha míří k projednání na plénum Poslanecké sněmovny. Ta by o něm mohla ve třetím čtení hlasovat ještě před Vánoci.