INZERCE

OPEC: poptávka po ropě bude slabá do konce této dekády

Organizace zemí vyvážejících ropu zveřejnila výhled trhu s ropou. Do roku 2020 bude poptávka po ropě slabá.

Ropný kartel OPEC očekává, že poptávka po robě bude slabá přinejmenším do roku 2020. Na levnou ropu se však prý těšit nemáme. Oznámila to agentura Bloomberg s odkazem na světový výhled trhu s ropou, který nedávno zveřejnila právě Organizace zemí vyvážejících ropu.

Do konce této dekády tak prý bude OPEC dodávat na trh 30,7 milionů barelů ropy denně, což je o 1,7 milionů barelů více, než předpovídal ještě minulý rok. Zároveň je to o 1 milion barelů méně, než jeho denní těžba letos v listopadu.

Predikce jen podtrhuje snahu OPECu bránit svůj podíl na trhu před konkurenty, zejména z řad Spojených států a Ruska. Zatímco OPEC pomalu krotí expanzi svých konkurentů, kolaps cen ropy však zemím OPECu způsobuje nemalé finanční ztráty. Barel ropy stojí aktuálně kolem 38 dolarů, když ještě začátkem třetí prosincové dekády jej bylo možné koupit za 36 dolarů.

„Zatímco nízké ceny ropy vybízejí poptávku k růstu, jejich dopad se zdá být limitovaný jinými faktory. Odstranění podpor a cenových regulací u ropných produktů v některých zemích a pokračující technologická zlepšení budou pravděpodobně i nadále poptávku po ropě omezovat,“ stojí ve výhledu organizace OPEC.

Přestože má být poptávka po ropě i nadále slabá, na nízké ceny se nejspíš těšit nemůžeme. OPEC předpovídá, že průměrná cena barelu ropy dosáhne v roce 2020 osmdesáti dolarů, což je v dnešních cenách mírně nad 70 dolary. Je však pravděpodobné, že v dalších letech se tyto odhady ještě zrevidují. Ve výhledu z loňského roku totiž OPEC předpovídal cenu ropy v roce 2020 na úrovni 110 dolarů, tedy 95,40 v dnešních cenách.

OPEC se také snaží odhadnout situaci na trhu s ropou do roku 2040. Předpovídá, že těžba ropy v zemích mimo OPEC se do té doby sníží na necelých 60 milionů barelů denně, zatímco poptávka po ropě původem ze zemí OPEC se z výší na téměř 41 milionů barelů, čímž OPEC zvýší svůj podíl na světovém trhu na 37 %. Zpráva zároveň odhaduje, že do roku 2040 bude třeba do těžby ropy celosvětově investovat přibližně 10 bilionů dolarů, z čehož více než 70 % půjde na průzkumy a vlastní těžbu.

Světový trh s ropou také napjatě očekává, jaký dopad bude mít zrušení amerických sankcí vůči Íránu. Sankce měly být původně zrušeny v polovině příštího roku. Nyní se však stále častěji objevují spekulace, že proces rušení sankcí vůči Íránu by měl být zahájen již v lednu 2016. Uspíšení odstranění sankcí je výsledkem zjištění pozorovatelů OSN, že Írán nepokračuje ve vývoji jaderných zbraní.

-usi-