INZERCE

OPEC: naše produkce ropy je nejvyšší za poslední 3 roky. Některé země zavedou daně

Produkce ropy organizace OPEC dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2012. K OPECu se po sedmi letech připojila také Indonésie. Některé země zavedou daně.

Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšila svou produkci ropy v listopadu o 230 tisíc barelů denně. Každý den tak dodá na trh 31,7 milionů barelů ropy. Informovala o tom agentura Bloomberg. Jde o nejvyšší objem těžby od dubna 2012. Jedná se o důsledek nárůst těžby v Iráku, který je větší, než mírný propad těžby v Saudské Arábii. Proti očekáváním je tak denní těžba OPEC o 900 tisíc barelů vyšší.

Zdá se, že OPEC tvrdě dodržuje strategii, která byla projednána na nedávném zasedání organizace ve Vídni. Cílem je udržet svůj podíl na světovém trhu. A strategie funguje. Těžba zemí, které stojí mimo OPEC, v listopadu poklesla o 130 tisíc barelů denně s výhledem na pokles o dalších 380 tisíc barelů denně během příštího roku. Odhaduje se, že jen v USA se denní těžba ropy sníží o 280 tisíc barelů. Země mimo OPEC tak v listopadu dodávaly na trh něco málo přes 57 milionů barelů denně.

Největší nárůst těžby v rámci OPEC zaznamenal Irák, +247,5 tisíce barelů, který tak denně na trh dodá 4,3 milionů barelů. Saudská Arábie naproti tomu zaznamenala snížení denní těžby v listopadu o 25 tisíc barelů na 10,1 milionů barelů. Zpráva OPEC o vývoji těžby ropy za listopad ale neuvádí, jaký dopad na celkový výstup OPEC bude mít Indonésie, která se k organizaci znovupřipojila po sedmi letech.

Zvolená strategie OPECu neomezit těžbu ropy, a tak udržet svůj podíl na světovém trhu funguje, jedná se však o dvojsečnou zbraň. Negativem je další pokles ceny ropy. Dnes vlastně nikdo přesně neví, kam až její cena může spadnout. Se stále levnější ropou jde ruku v ruce pokles příjmů z jejího prodeje.

A tak některé země začínají pomýšlet na zavedení daní. Jedná se o šest zemí Perského zálivu. Ty podle deníku The Times během tří let zavedou daň z přidané hodnoty, aby tak jejich vlády kompenzovaly propad státních příjmů z prodeje ropy. Jedná se Saudskou Arábii, Katar, Kuvajt, Omán, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Pokud státy zdanění zavedou, mělo by se jednat o společný krok, aby se zamezilo pašování ropy z jedné země do druhé.

-usi-