Česká strojírenská společnost OSTROJ nastartovala hlubší spolupráci s německou společností Innomotics GmbH Dynamowerk Berlín. V Opavě se tak vyrábí rámy pro elektromotory, které slouží jako pohony velkých průmyslových tratí a strojů v hutním, ropném nebo plynárenském průmyslu. V roce 2024 dosáhne objem zakázek hodnoty přes 40 milionů korun.

Společnost OSTROJ musela před spuštěním zakázkové výroby pro Innomotics projít náročnou certifikací procesů, jako je svařování nebo lakování. Konstrukce každého rámu je totiž jedinečná a vyžaduje si zvláštní individuální péči.

„Do konce roku 2024 bychom měli dokončit výrobu asi 25 speciálních rámů a ve spolupráci budeme pokračovat i v roce 2025. Partnerství s Innomotics chceme určitě rozšiřovat, protože energetický segment má pro nás z ekonomického pohledu velký potenciál,“ popisuje generální ředitel OSTROJe Aleš Martínek.

Zakázková výroba pro Innomotics zahrnuje tři hlavní typy rámů. Prvním typem jsou spodní rámy, které slouží jako základny pro montáž strojů, dalším typem jsou nosné rámy celých motorů včetně krytování, posledním typem rámů jsou tzv. „housingy“ (domky motoru). „U tohoto typu rámu jsme navíc získali certifikaci pro montáž a instalaci samotných statorů, které nám dodává česká pobočka Innomotics v Drásově,“ upřesňuje ředitel divize Strojírna společnosti OSTROJ Marek Jandačka.

Mohlo by vás zajímat

Každý rám vyrábí OSTROJ na míru dle dokumentace zákazníka. Proces výroby v OSTROJi začíná zpracováním technické dokumentace a pokračuje přes přípravu a výrobu menších podsvarků až po kompletaci a finální nátěr. Celková doba výroby jednoho kusu se pohybuje od 3 do 5 měsíců. Finální kompletace nadrozměrných konstrukcí pak probíhá přímo u zákazníka v Berlíně.

Každý rám vyrábí OSTROJ na míru dle dokumentace zákazníka. Foto: OSTROJ

„Naše elektromotory se používají v široké škále aplikací, od pohonů velkých průmyslových linek a strojů až po produktovody na přepravy plynu, ropy a LNG. Díky speciálnímu nátěru jsou tyto motory vhodné i pro náročné provozní podmínky, jaké jsou například na ropných plošinách,“ říká Dominic Becker ze společnosti Innomotics GmbH Dynamowerk.

Ostatně spolupráce funguje dlouhodobě i v rámci českého zastoupení Innomotics. Pro výrobní závod Innomotics ve Frenštátě pod Radhoštěm, který se specializuje na vývoj a výrobu nízkonapěťových elektromotorů, OSTROJ obrábí hřídele, zarovnává a závituje přířezy už od roku 2009.

Opavský OSTROJ patří k významným strojírenským firmám v České republice. Na trhu působí od roku 1948. Je ryze českou akciovou společností, její sídlo a výrobní závod se nachází v Opavě. Společnost zaměstnává zhruba 800 pracovníků především z regionu Opavska a dosahuje tržeb na úrovni cca 1,25 miliardy korun (rok 2023). Do výrobkového portfolia pěti divizí patří široká paleta výrobků, od opracovaných lakovaných svařenců, přes hydraulické a tiskařské válce, galvanické zinkování, tvrdé chromování, přesné obráběné dílce až po ocelové zápustkové výkovky a stroje pro podzemní stavitelství a hlubinnou těžbu.

(nik)