Sobota, 27. listopadu, 2021

Opavský Ostroj investuje do nové galvanické linky. Bude patřit k největším v České republice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nová linka na závěsové zinkování, která nahradí dvě stávající, zvládne za den „pozinkovat“ až 1800 metrů čtverečních ploch. Jeden dílec může být až čtyři metry široký a vážit skoro půl tuny. Náklady investičního projektu dosahují téměř sedmdesáti milionů korun. Spuštění linky do ostrého provozu se plánuje na konec druhého kvartálu 2022.

Více než padesátimetrová linka je objemově koncipována tak, aby kapacitně nahradila obě dvě stávající linky, které jsou v provozu již tři desítky let. Denní kapacita naroste na až 1 800 metrů čtverečních pokovených ploch. Ročně zde projdou „zinkovacím procesem“ výrobky s celkovou plochou asi 300 tisíc metrů čtverečních, což odpovídá ploše 42 fotbalových hřišť. Díky rozměrům van a závěsového okna bude tato galvanická linka patřit k největším na území České republiky. 

Kvalitnější povrchová úprava

„Pro divizi Galvanovna se jedná o významnou investici, která přispěje k jejímu dalšímu rozvoji. Díky nové lince se dokážeme posunout k vyšší kvalitě povrchových úprav zinkováním a budeme také lépe reagovat na stále se zvyšující poptávku ze strany našich zákazníků,“ říká generální ředitel společnosti Ostroj Aleš Martínek.

Linka bude energeticky úspornější, s výrazně nižší spotřebou elektrické energie a tepelné ztráty v průběhu výroby.

Šířka zinkovacího okna nové závěsové linky se zdvojnásobí a naroste na čtyři metry. Nová linka zvládne „pozinkovat“ ocelový dílec o maximálním rozměru 4 krát 1,5 krát 0,55 metru a maximální hmotnosti 450 kilogramů. Typickými výrobky závěsového zinkování jsou ocelové výpalky, výlisky, svařence nebo prvky drátěného programu, které patří rozměrově mezi největší dílce.

Přípravná fáze

„Nová linka je navíc konstruována do tvaru písmene U, takže nám zlepší a zefektivní celkovou logistiku výrobního procesu. Nebude již docházet ke křížení zboží, jako u původních linek, a výroba se tak zpřehlední a urychlí,“ vysvětluje ředitel divize Galvanovna Tomáš Korbel.

Projekt se aktuálně nachází v přípravné fázi. Letos na podzim dojde k demontáži stávající linky a k realizaci stavebních prací pro instalaci linky nové. „Začátkem roku 2022 ji chceme začít montovat, v dubnu ji chceme uvést do testovacího provozu. Do ostrého provozu by linka měla naběhnout do konce června 2022,“ představuje harmonogram projektu Aleš Martínek.

Společnost Ostroj se galvanickým pokovováním zabývá více než čtyřicet let. Samostatná divize Galvanovna vznikla v roce 1990. Galvanické zinkování je nejrozšířenější způsob povrchové úpravy kovů, kdy se na povrch dílce z oceli elektrochemicky vyloučí zinkový povlak. Zajistí se tak finální vzhled a korozní odolnost výrobku. 

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter