Opavská strojírenská společnost Ostroj dosáhla loni tržeb ve výši jedné miliardy korun, což znamenalo oproti roku 2019 pokles o 260 milionů korun. Po předloňském čistém zisku 234 milionů korun se dostala do ztráty 80 milionů korun. Hospodářské výsledky podniku loni ovlivnila zejména koronavirová pandemie, která měla dopad na objednávky zákazníků ve všech jeho divizích. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
„Slibně vyvíjející se první kvartál roku byl v následujícím období zcela eliminován dopady spojenými s opatřeními jednotlivých států ve snaze potlačit rozšiřující se pandemii. Jednotlivá omezení se velmi dotkla našich zákazníků, kteří od druhého kvartálu začali postupně rušit, či posouvat zakázky a tržby společnosti se ve druhém a třetím kvartálu zásadně propadly,“ uvedl statutární ředitel a předseda správní rady Ostroje Vladimír Trochta.
Situace se začala obracet v posledním čtvrtletí a podnik začal tržby opět navyšovat. „Bohužel se dopad restrikcí nepodařilo eliminovat úplně a společnost uplynulý rok zakončila v červených číslech,“ uvedl Trochta.
Divizi Důlní stroje se loni nepodařilo získat žádnou významnou zakázku. Divize Kovárna a kalírna musela na několik týdnů zastavit výrobu, poté co uzavřely provozy automobilky, zato poslední čtvrtletí pro ni bylo hektické s tržbami nad plán. Objem zakázek poklesl při pandemii i ostatním divizím Ostroje. Firma má přibližně 800 zaměstnanců, kvůli úbytku zakázek a nejistému výhledu zakázkové náplně v souvislosti s pandemií snížila loni počet pracovníků více než o desetinu.
„Pro rok 2021 si společnost stanovila v plánu znovu poměrně ambiciózní cíle a očekávám, že se Ostroji plánovaný hospodářský výsledek podaří splnit, a překoná tím dopady pandemie na ekonomiku v roce 2020,“ uvedl Trochta.
Mohlo by vás zajímat
Společnost se loni soustředila na výrobu složitých a přesných výkovků pro automobilový průmysl a zemědělskou techniku včetně jejich komplexního obrábění, výrobu lisovacích nástrojů a forem pro automobilový průmysl, přípravků pro letecký průmysl či složitých opracovaných svařenců. Snažila se také rozvíjet svůj tradiční obor – konstrukci a výrobu důlních zařízení a speciálních hydraulických komponent.
Ostroj je ryze českou akciovou společností. Ve svém portfoliu má důlní stroje, hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce či ocelové zápustkové výkovky. Součástí výrobních aktivit je i galvanické zinkování a chromování.
Ostroj je především významným výrobcem sortimentu důlních zařízení pro všechny podmínky dobývání v hlubinných dolech a dalších strojírenských produktů s více než sedmdesátiletou tradicí výroby a je schopen „na klíč“ kompletně vybavit porub včetně odtěžení metodou Longwall.
Důlní stroje z Ostroje jsou aktuálně provozovány na 4 kontinentech. Mezi největší úspěchy v roce 2012 patřily dodávky dvou kompletních dobývacích systémů typu „longwall“ (zahrnující mechanizovanou hydraulickou výztuž, hřeblové dopravníky, dobývací kombajn, elektrické vybavení porubu a hydraulické agregáty) do Kemerovské oblasti Ruska a do Mexika. Více než 200 sekcí mechanizované výztuže a několik hřeblových dopravníků firma také dodala do Vorkutinské oblasti v Rusku. V roce 2013 proběhla dodávka a úspěšné zprovoznění dobývacího systému strmých slojí v Turecku, který společnost provozuje s vlastními zaměstnanci. Díky pověsti, kterou si dobývací systémy získaly u ruských zákazníků, se Ostroji podařilo získat významný kontrakt na dodávku dalších 250 sekcí nové mechanizované výztuže opět do Vorkutinské oblasti Ruska.
Důlní stroje a zařízení v současnosti Ostroj dodává do těchto zemí: Rusko, Ukrajina, Polsko, Mexiko, Turecko, Španělsko, Kolumbie, Slovensko a Česko. Několik našich zařízení pracuje také v USA a Austrálii.
(čtk, ede)