INZERCE

V Opavě chystají stavbu nového skleníku za více 100 milionů korun. Foto: Projektová dokumentace

Opavské zemské muzeum vyhlásilo tendr na skleník za bezmála 100 milionů

Nový skleník Johanna Gregora Mendela za více než 100 milionů korun by měl vyrůst v areálu Slezského zemského muzea v Opavě, které je třetím největším muzeem v České republice. Instituce vypsala veřejnou zakázku na realizaci nového skleníku a spojovacího krčku v lokalitě Nový Dvůr u Opavy. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 93.387.501 korun bez DPH.

Slezské zemské muzeum v Opavě vypsalo veřejnou zakázku na realizaci  „Skleníkové expozice Arboretum Nový Dvůr“. Nový skleník by měl nést jméno známého badatele Johanna Gregora Mendela. Celá zakázka by podle dostupných informací měla vyjít na více než 119 milionů korun. Odhadovaná hodnota vypsané zakázky je 93.387.501 Kč bez DPH, což je téměř 113 milionů s DPH. Vyplývá to z informací, které zjistil Ekonomický deník pomocí Hlídače veřejných zakázek. Zájemci o veřejnou zakázku se mohou přihlásit do 12. října.

Pohled do plánovaného skleníku J. G. Mendela. Foto: zadávací dokumentace

Podle informací, které k tomuto velkému projektu publikovalo samo Slezské zemské muzeum v Opavě je cílem projektu „vybudování nové skleníkové expozice Johanna Gregora Mendela, ve které se bude nacházet expozice poloopadavých a opadavých lesů tropů a subtropů s výstavní plochou 2 000 m2, dále prostor pro suchou expozici exotických přírodnin ze sbírek Slezského zemského muzea a chybět nebude ani prezentace unikátních a autentických sbírkových předmětů, se kterými se setkával J. G. Mendel.“

Západní a východní pohled na chystaný skleník J. G. Mendela. Foto: Zadávací dokumentace

Podle webu muzea nová expozice přispěje k ochraně přírodovědných sbírek Slezského zemského muzea. „Budou do ní přesunuty velké části zoologické, botanické, geologické a entomologické podsbírky z nevyhovujícího depozitáře v Blücherově paláci a také části „živé sbírky“ z pěstebního skleníku Arboreta Nový Dvůr, které jsou v současné době nouzově udržovány a čekají na přesun do nového skleníku s vhodnějšími podmínkami pro růst a rozvoj. Vybudováním skleníkové expozice dojde také k rozvoji prezentačních, edukačních a výzkumných aktivit Slezského zemského muzea,“ uvádí zástupci muzea na svém webu.

Význam projektu podle zástupců muzea

  • Ochrana přírodovědných sbírkových předmětů SZM – v Arboretu se nachází jediná „živá sbírka“ ČR zapsaná v CES
  • Evropsky unikátní projekt – spojení mokré a suché expozice s tzv. dynamickým konceptem umožňující pravidelnou obměnu témat, skupin, exponátů a sbírkových předmětů
  • Zatraktivnění areálu Arboreta Nový Dvůr o nový expoziční skleník a zvýšení návštěvnosti v Moravskoslezském kraji
  • Vytvoření nových pracovních míst
  • Díky projektu bude nová skleníková expozice v Arboretu Nový Dvůr významným centrem pro prezentaci přírodovědných sbírek SZM s edukačním přesahem zaměřeným na všechny věkové skupiny obyvatel

Jiří Reichl