Bude v blízké budoucnosti standardem při příchodu na konferenci, do lepší restaurace, nebo na úřad nechat si ve speciálním přístroji vydezinfikovat svůj telefon? Zkušený manažer Libor Witassek věří, že ano. Se svými kolegy takový přístroj vyvinul a nyní spouští kampaň na Hit Hitu.
Události kolem koronavirové pandemie nutí firmy přicházet s novými řešeními, která reagují na nové potřeby například v oblasti hygieny, desinfekce nebo ochrany. Nedávno jsme psali o firmě Workpress Avitation, která ve snaze ochránit své zaměstnance vyvinula své vlastní polomasky.
Opavská firma Strojcar představila novinku s názvem RayKiller, což je bezdotykový mobilní UV-C dezinfikátor chytrých telefonů. Uplatnění by mohl najít především ve veřejných budovách, případně v restauracích, kde by si před vstupem každý vydezinfikoval svůj telefon včetně případného obalu.
Telefon desinfikován za 45 vteřin bez obsluhy
„Majitel telefonu jej vloží do RayKilleru, telefon následně automaticky zajede do přístroje, kde bude po dobu 45 sekund ozařován germicidními UV-C LED diodami ze všech stran. Zatímco si majitel myje ruce, dezinfikovaný telefon vyjede z přístroje a může být čistou rukou odebrán, již vydezinfikován. Uživatel se tedy dotýká jen svého telefonu,“ říká jednatel společnosti Strojcar Libor Witassek.
„Dezinfekci provádí 12 výkonných UV-C LED (6 na každé straně), jejichž záření (ionizující) je silně germicidní, avšak neohrožuje mobilní telefon jako například běžné tekuté dezinfekce, které mohou poškodit mikrofon, sluchátko, nebo například znehodnotit jeho oleofobní a hydrofobní vrstvy,“ dodává Witassek. Zařízení má speciální kryt části, kam se telefon vkládá, takže do něj nenapadají nečistoty a nedostanou se do něj bakterie z okolí. Kryt přístroje je vyroben z CNC frézovaného hliníku, na kterém se poté vytvoří velmi odolná vrstva oxidu). Prozatím je k dostání ve dvou barevných variantách černé a ve stříbrném odstínu. Přístroj lze snadno namontovat na zeď.
Mohlo by vás zajímat
„Mechanika RayKilleru je navržena pro co nejdelší životnost, zvedací mechanismus využívá kovových součástí. Méně namáhané části jsou vyrobeny z plastu, který je odolný proti UV záření. Při výrobě používáme nové technologie, například vstupní flexibilní kryt je vyroben z 3D tištěného nano kompozitu, který je sám o sobě germicidní (obsahuje nano částice mědi),“ říká konstruktér zařízení Tomáš Wilček. Podle něj je toto řešení je navíc ekologické, jelikož při výrobě 3D tištěných dílů vzniká jen minimální množství odpadu a díly jsou velmi lehké při zachování jejich vysoké pevnosti díky vnitřním strukturám.
Firma nyní spustila kampaň na crowfundingovém portále HitHit, kde chce vybrat peníze pokrývající část nákladů na vývoj zařízení. Podle Libora Witasska přístroj může doplnit stávající hygienická opatření, které úřady i firmy připravují. Potenciál vidí také v konferenčních centrech (nedávno jsme psali o tom, že budoucnost pořádání konferencí je v antigenním testování účastníků), nebo hotelech, které chtějí pro své klienty přinést ještě vyšší ochranu zdraví, než je běžné.
Jiří Reichl