INZERCE

Zdeněk Ondráček Foto: archiv Zdeňka Ondráčka

Ondráček: Bylo by dobré začít revizí ústavního zákona o bezpečnosti republiky. Mám plán, jak dostat poštu z problémů

ANKETA EKONOMICKÉHO DENÍKU

Ekonomický deník přináší profily odborných mluvčích politických subjektů, kteří mají šanci se po podzimních volbách dostat do Poslanecké sněmovny. Věnujeme se klíčovým resortům. Dnes přinášíme anketní rozhovor s odborným mluvčím KSČM pro ministerstvo vnitra, poslancem Zdeňkem Ondráčkem.

Můžete nastínit svoje hlavní vize pro následující volební období?

Udržet bezpečnost na stávající úrovni. Musíme ji přestat vnímat jako něco daného, stálého a neměnného. Byl bych rád, pokud by si občané uvědomili, že primárně ji mají sice zabezpečovat bezpečnostní sbory, ale její příslušníci nemohou být vždy všude. Je tedy i na nás všech, jak bezpečně u nás v budoucnu bude.

Můžete nastínit, jaké legislativní úkoly primárně resort podle vás čekají?

Určitě by bylo dobré začít revizí ústavního zákona o bezpečnosti České republiky. Stále nám také chybí zákon o bezpečnostních službách a jejich zakotvení do systému bezpečnosti.

Můžete popsat, jaké problémy podle vás resort nejvíce tíží? A jaké řešení pro tyto problémy přinášíte vy?

Resort vnitra je velmi široký a problémů má také poměrně dost. Od veřejné správy přes poštu až k bezpečnostním sborům. Česká pošta se stále potýká s ekonomickými problémy. Mám strategický plán, jak ji z toho dostat. Konkrétní však být nechci, ale už na tom pracuji. Mám i jasnou představu, jak personálně stabilizovat Policii ČR a jak dostat policisty znovu do ulic, tedy jak odbřemenit jejich nesmyslnou administrativní zátěž.

Kdo je Zdeněk Ondráček?

JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph.D. se narodil 28. července 1969 v Žacléři.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček Foto: Poslanecká sněmovna

Bývalý příslušník Sboru národní bezpečnosti Zdeněk Ondráček (mimo jiné jako člen Pohotovostního útvaru VB zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne v roce 1989) je členem Komunistické strany Čech a Moravy. Od října 2013 je poslancem Poslanecké sněmovny, v letech 2012 až 2020 byl zastupitelem Královéhradeckého kraje. Od roku 2010 zastupitel města Trutnova a člen KSČM (dříve člen KSČ).

Jak vnímáte budoucí vývoj bezpečnostních rizik a schopnost ČR jim čelit? Máme tím na mysli nelegální migraci, kyberkriminalitu, organizovaný zločin jako celek (jeho nové formy). Ale například i problematiku držení zbraní, atp. Byli byste pro reformu policejního sboru a jeho novou, efektivnější podobu? Jak by podle vás měla nová struktura bezpečnostních složek vypadat?

Bezpečnostní riziko, kterému budeme čelit je radikalizace společnosti a islámský terorismus. To co nyní zažívá třeba Paříž a další města západní Evropy. Z mého pohledu na to není ČR ani naše bezpečnostní sbory připraveni. Proto také říkám, že v ČR je a bude tak bezpečno, jak si to uděláme my. S tím souvisí i právo na držení zbraně a obranu. Rozhodně bych nespoléhal na NATO ani žádnou jinou pomoc ze zahraničí. Policie nepotřebuje žádnou zásadní reformu organizační struktury, potřebuje personální stabilizaci a návrat k tomu, aby policisté sloužili a ne jen chodili do práce.

Jan Hrbáček