Čtvrtek, 24. června, 2021

Olomoucký kraj dostal od ÚOHS pokutu za tendr na linkové autobusy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Olomoucký kraj kvůli loňské veřejné zakázce na zajištění desetileté dopravní obslužnosti Prostějovska linkovými autobusy dostal od Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) pokutu 60.000 korun. Podle antimonopolního úřadu nebyly řádně vypořádány námitky společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí týkající se podmínek tohoto tendru. ČTK dnes informaci získala z dokumentů, které byly zveřejněny na úřední desce Olomouckého kraje a ÚOHS.

Šedesátitisícovou pokutu antimonopolní úřad vyměřil krajskému úřadu letos na jaře kvůli tomu, že při odmítnutí námitek společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí, které se týkaly zadávacích podmínek, postupoval loni krajský koordinátor dopravy v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. V odůvodnění se totiž podle ÚOHS podrobně a srozumitelně nevyjádřil k podaným námitkám, které se týkaly například požadavků na elektronický odbavovací systém v linkových autobusech.

ÚOHS přestupek krajského koordinátora klasifikoval „jako spíše závažný“. „Avšak s přihlédnutím k dalším aspektům případu uložil pokutu s důrazem na její preventivní funkci při spodní hranici zákonné sazby,“ stojí v rozhodnutí ÚOHS. Antimonopolní úřad zároveň loni v létě zakázal uzavřít smlouvu v zadávacím řízení na zajištění dopravní obslužnosti Prostějovska, kterého se námitky ČSAD Ústí nad Orlicí týkaly.

Smlouva na veřejnou autobusovou dopravu na Prostějovsku byla uzavřena dodatečně až loni na podzim s prostějovskou firmou FTL -First Transport Lines. Smlouva byla podepsána v režimu jednacího řízení bez uveřejnění s odůvodněním, aby od letošního ledna byla zajištěna dopravní obslužnost této části Olomouckého kraje. Smlouva má podle úvodní preambule podobné parametry, jaké vzešly z loňského výběrového řízení.

Kromě pokuty 60.000 korun musel Olomoucký kraj podle verdiktu ÚOHS zaplatit i náklady správního řízení 30.000 korun. Organizací veřejné zakázky na Zajištění dopravní obslužnosti Olomouckého kraje byl v jednotlivých oblastech regionu pověřen Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje, což je příspěvková organizace kraje. Její dlouholetý ředitel Jaroslav Tomík byl na začátku letošního roku kvůli problémům s novými jízdními řády odvolán.

„Nové vedení organizace KIDSOK v současné době celou záležitost (pokutu ÚOHS) právně posuzuje a vyhodnocuje, jakým způsobem a vůči komu bude v konkrétních případech uplatňovat právo na náhradu škody,“ uvedl Vojtěch Smékal z odboru majetkového, právního a správních činností krajského úřadu.

Veřejnou dopravu cestujících v Olomouckém kraji zajišťují čtyři autobusoví dopravci, Dopravní podnik města Olomouce a České dráhy. Olomoucký kraj za prokazatelnou ztrátu, což je rozdíl mezi náklady a výnosy z jízdného, platí železničním a autobusovým dopravcům zhruba 900 milionů korun ročně.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter