INZERCE

Vizualizace nového sídla Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje. Zpracováno metodou BIM. Zdroj: Karlovarský kraj

Ojedinělý projekt. Karlovarský záchranný integrovaný systém buduje sídlo metodou BIM

Karlovarský kraj v současné době využívá metodu BIM u naprosté většiny projektů. Stejně je tomu u stavby nového sídla složek Integrovaného záchranného systému, kde je tato metoda využívána metoda už od prvních záměrů v roce 2018. Building Information Management (BIM) je správa informací o stavbě, která vytváří komplexní informační model stavby. Takzvané digitální dvojče soustřeďuje veškeré informace vznikající během celého životního cyklu stavby. Podle připravované zákona o BIM budou muset být takto stavěny všechny nadlimitní veřejné zakázky.

Nové sídlo Karlovarského IZS propojí operační střediska všech složek integrovaného záchranného systému. Ambicí je vytvořit skutečnou fyzickou linku 112 a zlepšit tak systém záchranářských prací a krizového řízení kraje.

„I když stavebně možná nepůjde o nijak komplikovanou budovu, uspokojení všech potřeb a nároků jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému výrazně zvyšuje potřebu jejich vzájemného sladění již při plánování stavby. Právě v tom může být metoda BIM velmi prospěšná,“ říká Dalibor Blažek, náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast investic a správy majetku.

Vizualizace vniřního uspořádání nového sídla IZS. Zdroj: Karlovarský kraj

Digitální model stavby se od prvních záměrů výrazně proměnil. Záměr odboru investic Krajského úřadu Karlovarského kraje je ale využívat informace obsažené v modelu po celou dobu životního cyklu stavby.

Podle náměstka hejtmana Dalibora Blažka se do využívání metody BIM zapojují i další odbory, které mají na starosti stavební projekty, případně správu a údržbu majetku. ,,V současné době jde celkem o 7 projektů, většina spadající do kategorie nadlimitních veřejných zakázek. Právě těch se bude týkat povinné využívání metody BIM, se kterým počítá vládní Koncepce zavádění metody BIM i připravovaný návrh tzv. zákona o BIM, který je součástí vládního prohlášení“, říká Blažek.

Kromě vizualizace stavby ve 3D jsou jeho součástí také všechny elektronické i digitální dokumenty, procesy a také veškerá komunikace mezi jednotlivými subjekty. Vše je přitom sdíleno na jednom místě.

Do stavebnictví se tak dostává mimo jiné i možnost v budoucnu kalkulovat celkové náklady na životní cyklus (LCC). Využití metody BIM navíc otevírá cestu ke skutečně efektivnímu, zrychlenému a spolehlivě předvídatelnému digitálnímu stavebnímu řízení.
„Sdílení informací napříč celým životním cyklem přináší lepší přehled o průběhu stavby. Informace je možné efektivně vyhledávat a rozhodovat se nikoli na základě odhadů, ale dat,“ připomíná Zdeněk Veselý, generální ředitel České agentury pro standardizaci, která je partnerem Ministerstva průmyslu a obchodu při realizaci vládní Koncepce zavádění metody BIM.

„Díky vyšší efektivitě práce přináší využití metody BIM úspory v každé fázi životního cyklu. Informace jednou zadané do modelu mohou využívat všichni zainteresovaní pomocí společného datového prostředí, a navíc s jistotou, že pracují vždy s nejnovější a platnou verzí informace.“, zdůrazňuje Veselý.

V rámci České republiky se kromě Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě jedná o ojedinělý projekt.

Jana Bartošová