Proč platit za drahou elektřinu ze sítě, když si ji mohu levněji vyrobit díky střešním solárním panelům? Tímto směrem se ubírají myšlenky stále většího počtu českých domácností. Jenže ne vždy to jde tak hladce, jak zájemci při podpisu smlouvy s dodavatelem očekávají. Dokonce ani značka ČEZ není zárukou, že střešní fotovoltaiku dostanete řádně a včas, jak dokládá následující příběh.
Petr Komínek se rozhodl na střechu svého rodinného domu umístit solární fotovoltaickou elektrárnu krátce po krachu firemní skupiny Bohemia Energy v říjnu 2021. Tedy v době, kdy už bylo zřejmé, že přichází energetická krize a ceny energií skokově zdraží. „Řídil jsem se jejich doporučením vybírat prověřené, renomované a dlouhou dobu na trhu působící firmy. Vybral jsem ČEZ, který splňuje veškerá tato kritéria. Bohužel, omyl,“ sdělil Petr Komínek Ekonomickému deníku.
Nejprve to šlo hladce, ČEZ obratem oznámil, že žádost bere na vědomí a zahajuje práce na realizaci fotovoltaiky. Pan Komínek proto loni na počátku dubna zaplatil zálohu ve výši poloviny z hodnoty zakázky, konkrétně se jednalo o 232 077 korun. Podle smlouvy měl ČEZ fotovoltaiku nainstalovat v polovině července. Jenže nestalo se tak. „Měl mi někdo zavolat a oznámit mi datum montáže, ale nikdo nevolal,“ dodává Petr Komínek.
Dlouhé měsíce čekání a nekomunikace
Během následujících měsíců pan Komínek opakovaně kontaktoval ČEZ, aby zjistil, kde to vázne a kdy se dočká objednané a z poloviny zaplacené fotovoltaiky. Jenže nikdo nereagoval. Jeho známí a sousedé, kteří si objednali solární elektrárnu u jiných (a oproti Skupině ČEZ malých a neznámých) firem už měli hotovo. Pomoci se Petr Komínek nedočkal ani u České obchodní inspekce, ani u Energetického regulačního úřadu.
Přesto tento příběh nejspíš skončí dobře. Krátce poté, co se o kauzu začal zajímat Ekonomický deník, se ČEZ začal – po dlouhých měsících nečinnosti – zapomenuté objednávce věnovat. V tomto týdnu k panu Komínovi technik a začal pracovat na přípravě rozvaděče. Následně mu zavolala zaměstnankyně Skupiny ČEZ a potvrdila, že do poloviny února by měla být fotovoltaika nainstalována.
Kde tedy vznikl problém? Proč zákazník čeká 15 měsíců od objednávky a devět měsíců od úhrady zálohy na realizaci zakázky? „Zákazníkovi se velmi omlouváme. Situace nás mrzí a pracujeme na její nápravě. Je to způsobeno chybou subdodavatele, instalační společnosti, která měla zakázku provést. To není omluva, jen vysvětlení. Za celkovou zakázku jsme zodpovědní my,“ odpověděl mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík.
Mohlo by vás zajímat
ČEZ zpravidla zákazníky upozorňuje, že doba od podpisu smlouvy po instalaci trvá obvykle čtyři až šest měsíců. Složitější systémy, například v kombinaci s tepelným čerpadlem, i déle. Problémem celého trhu je omezená dostupnost jednotlivých komponentů a nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Proč se v případě pana Komínka čekání protáhlo na víc než zmíněných šest měsíců? „Zabýváme se tím. Situaci řešíme systémově, aby podobných případů bylo minimum. Pomůže například digitalizace objednávkového systému, kterou jsme nedávno spustili,“ dodal k tomu mluvčí ČEZ.
Živelně rostoucí trh
Zájem o střešní solární panely v době extrémně vysokých cen elektřiny prudce roste. Podle údajů Solární asociace firmy v minulém roce připojily k síti celkem 33 760 solárních elektráren o celkovém výkonu 288,8 megawattu. Oproti roku 2021 to představuje nárůst o 262 procent u počtu a o 366 procent u výkonu elektráren. Ředitel Solární asociace Jan Krčmář očekává, že výkon nově dokončených fotovoltaik letos dosáhne 700 až 1000 megawattů.
Na trhu s fotovoltaikou dnes působí desítky firem. Mezi největší dodavatele patří ČEZ Prodej, dceřiný podnik ČEZ zaměřený na dodávky energií maloodběratelům. Ten loni nainstaloval 4102 střešních fotovoltaických elektráren. Celkový výkon loni dokončených domácích solárních elektráren dosáhl 27,2 MW, což je meziročně zhruba čtyřnásobný nárůst. Větší instalace ve firmách a veřejném sektoru má na starosti sesterský podnik ČEZ ESCO.
David Tramba