INZERCE

Malá vodní elektrárna Brno-Kníničky Foto: Tiskový odbor skupiny ČEZ

Odvody z drahé elektřiny zatíží také obnovitelné zdroje. Kromě těch, co mají pevnou výkupní cenu

Zřejmě již tento pátek budou poslanci ve zrychleném čtení schvalovat novelu energetického zákona, který zavádí odvody z nadměrných příjmů za elektřinu. Podle zjištění Ekonomického deníku rozdělí novela investory do obnovitelných zdrojů na dvě skupiny. Kdo má pevnou výkupní cenu, odvodu se vyhne. Odvody naopak postihnou investory, kteří prodávají elektřinu na trhu a k tomu pobírají zelené bonusy.

Jako příklad můžeme uvést dva majitele malé vodní elektrárny s datem spuštění v roce 2008. První z nich má podporu ve formě pevné výkupní ceny – podle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu v příštím roce bude pobírat 3582 korun za každou vyrobenou megawatthodinu. Druhý má režim zelených bonusů, ty však v příštím roce budou v jeho případě nulové. Podle cen na energetické burze by mohl elektřinu na rok 2023 prodat za zhruba 300 eur (7260 korun) za MWh, cenový strop však jeho výnos omezí na 180 eur (4360 korun) plus deset procent z vyšší ceny.

Stropy příjmu elektráren v novele energetického zákona po připomínkovém řízení. Zdroj: vládní legislativní databáze eKlep

Opatření dopadne hlavně na zdroje s předvídatelnou výrobou – malé vodní elektrárny, zdroje na biomasu či bioplynové stanice. Naopak elektřina z větrných a solárních elektráren se kvůli nestabilnímu výkonu obchoduje na trhu s výrazným diskontem a dopad odvodů u nich bude nižší.

Podle zdrojů z energetické branže tak bude platit dál to, co platilo už v minulých letech. Tedy že režim zelených bonusů k tržní ceně je výhodnější než pevná výkupní cena. Platí to hlavně letos, protože Energetický regulační úřad loni na podzim nepočítal s tak výrazným růstem cen elektřiny a zelené bonusy nastavil až příliš vysoko. Výsledkem jsou rekordní zisky investorů do zelené energetiky, příkladem může být ve čtvrtek reportovaný zisk skupiny Photon Energy.

Výhodnost zelených bonusů dokládají také statistiky operátora trhu OTE. Podle nich u většiny typů obnovitelných zdrojů jasně převažují. Výjimkou jsou fotovoltaické elektrárny, kde se zhruba polovina vyrobené energie je podpořena zeleným bonusem a druhá polovina pevnou výkupní cenou.

Rozdělení podpory OZE na pevnou výkupní cenu (VC) a zelené bonusy (ZB). Zdroj: OTE

Vláda schválila zavedení odvodů z drahé elektřiny na svém zasedání ve středu 9. listopadu. Více o návrhu na odvody z nadměrných příjmů z drahé elektřiny se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku o podobě návrhu, případně v navazující zprávě o výsledku mezirezortního připomínkového řízení.

David Tramba