Severomoravský podnikatel Radomír Prus, v březnu nepravomocně odsouzený za podplácení, čelí dalším dvěma trestním stíháním. Stíhání čelí s Prusem i další dva spoluodsouzení. Stojí to v rozsudku Krajského soudu v Ostravě, který Ekonomický deník získal na základě zákona o poskytování informací.
Příběh výroby baterií HE3DA je téměř pohádkový. Převratná technologie s využitím nanomateriálů má České republice i celém světu přinést spolehlivější a bezpečnější baterie pro využití v dopravě a energetice. Pohádku ale tento příběh připomíná zatím jen díky šikovnému PR. V jeho pozadí stojí policejní vyšetřování a soudy.
Ekonomický deník minulý týden přinesl informaci, že Krajský soud v Ostravě odsoudil severomoravského byznysmena a výrobce baterií HE3DA Radomíra Pruse ke dvoumilionové pokutě za zločin podplácení.
Soud udělil také jedenáctiletý trest Karolu Patočkovi a pětiletý Oldřichu Oślizlokovi. Patočka s Oślizlokem měli Prusovi za úplatu nabízet možnost ovlivnění vyšetřování Pruse a jeho dvou spolupracovníků – společníka a jednatele společnosti Exelsior Group Vladimíra Jirku a ředitele společnosti Exelsior Packaging Roberta Topiarze – a jejich propuštění z vazby, když byli v roce 2013 stíháni kvůli podezření ze závažné hospodářské trestné činnosti. Prus byl v té době stíhán jako uprchlý a zdržoval se na Seychelách.
Informace o dalších aktuálně probíhajících stíháních Ekonomický deník zjistil z rozsudku, který si vyžádal na základě zákona o poskytování informací.
Mohlo by vás zajímat
Radomír Prus čelí dvěma stíháním Jirka a Topiarz po jednom.
„Pokud jde o obžalované Ing. Vladimíra J., Ing. Roberta T. a Radomíra P., při úvahách o druhu a výměře trestu u těchto obžalovaných vycházel soud z toho, že se jedná o osoby dosud soudně netrestané, k nimž nebylo zjištěno ani jiných negativních poznatků, takže ve smyslu § 41 písmeno p) trestního zákoníku již všem třem svědčí polehčující okolnost, že před spácháním trestného činu vedli řádný život,“ vysvětlil soud, proč je za podplácení neposlal do vězení a udělil jim dvoumilionové pokuty.
„Rovněž tak lze konstatovat, že od spáchání předmětné trestné činnosti v roce 2013 všichni tři obžalovaní vedou (již téměř 8 let) řádný život. Skutečnost, že proti obžalovaným je v současné době vedeno další trestní stíhání (proti obžalovanému Radomíru P. dvě) nebyla soudem při úvahách o trestu nikterak zohledňována, a to při plném respektování zásady presumpce neviny. Soud však zohlednil okolnosti spáchání trestné činnosti, aktivní spolupráci obžalovaných při odhalování trestné činnosti spoluobžalovaných P., O. a B., jakož i své vlastní (byť takto spolupráce obžalovaných s orgány činnými v trestním řízení zcela nepochybně zamýšlena nebyla),“ doplnil soud.
Další soud
„Další trestní řízení, vedené proti vámi uvedeným obžalovaným, je u Krajského soudu v Ostravě vedeno pod sp. zn. 54 T 11/2014 a dosud není skončeno. Ve věci je nařízeno hlavní líčení na 28. 6. a 29. 6. 2021,“ potvrdil Ekonomickému deníku asistent předsedy Krajského soudu v Ostravě Ondřej Fiala.
Mělo by jít podle všeho o dotační podvod. Z podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie jsou vyjma Pruse obžalováni i Vladimír Jirka a Robert Topiarz. Dalším obžalovaným je Petr Ondrašík. „Při získávání dotace předstírali využití vlastních prostředků. Spolufinancování mělo být ve výši okolo 50 procent,“ uvedl k případu státní dozorující zástupce Karel Kalda.
Podvod podle Kaldy spočíval v tom, že obžalovaní použili už dříve zakoupené strojní zařízení. „Podle obžaloby byly stroje přeštítkovány. V rámci dotačních projektů obžalovaní předstírali, že byly pořízeny později, což doložili doklady od spřízněné obchodní společnosti se sídlem v Londýně a příslušnými finančními převody,“ tvrdil žalobce. Z Evropské unie tak měla čtveřice mužů podvodně vylákat na dotacích 267,75 miliónu korun a od českého státu dalších 47,25 miliónu.
Reakce na úspěchy
Ekonomický deník proto podruhé oslovil Radomíra Pruse poskytl mu prostor pro vyjádření k těmto kauzám. Prus ovšem tuto výzvu nereflektoval.
Prusova firma Magna Energy Storage nakonec zareagovala tvrdým mediálním prohlášením a standardní práci Ekonomického deníku označila za nepřátelský mediální útok.
„Vážení příznivci a fanoušci, jak jste již někteří možná v posledních dnech zaznamenali, je na značku HE3DA činěn nepřátelský mediální útok. Jedná se o zveřejňování lživých článků, obsahujících směsici nepravdivých informací a překroucených polopravd vytržených z kontextu,“ tvrdí na svém webu společnost Magna Energy Storage.
Podle společnosti je to reakce na její úspěchy, rostoucí hodnotu akcii a úspěšné najíždění sériové výroby. „Jedná se o útok ze zahraničí, kterému jsme už čelili v minulosti několikrát a úspěšně ho odrazili. Stejně tak tomu bude i tentokrát,“ tvrdí firma.
Tyto články píší a zveřejňují podle ní prý většinou „velmi nekvalitní rádoby novináři, kteří neuspěli v seriózních médiích a tato média už s nimi nechtějí být spojována“.
„K obdobným článkům se zásadně nevyjadřujeme a s jejich autory nekomunikujeme, protože nemají snahu získat pravdivé a korektní informace, ale naopak informace pokřivit a interpretovat tak, aby odpovídaly cíli, který sledují. Držíme se zásady, že pokud se s hlupákem hádáte více než půl minuty, hádají se již hlupáci dva,“ uvedla ve svém komuniké společnost, která více než před půlrokem otevřela továrnu na výrobu baterií, ale které dosud nejde nikde sehnat.
Jan Hrbáček, David Tramba